Firmy energochłonne obawiają się skutków tzw. Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal), za wprowadzenie którego odpowiadał będzie w randze pierwszego zastępcy przewodniczącej komisji i komisarza ds. klimatu, Frans Timmermans – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Grupa Ekspercka Wysokiego Szczebla ds. Przemysłu Energochłonnego (High Level Expert Group on energy-intensive industries, HLG) od lutego br. opracowuje projekt długoterminowej strategii dla przemysłu, zwanej także masterplanem dla przemysłu, który ma doprowadzić ten sektor do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r.
– To właśnie ten dokument będzie wstępem do stworzenia nowego, dużego pakietu legislacyjnego, porównywalnego do pakietu zimowego – powiedział cytowany przez „Puls Biznesu” Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu. Zakończenie prac nad masterplanem przewidziano na 2 października. Z jego roboczej wersji wynika, że HLG skupia się przede wszystkim na tematach związanych z neutralnością klimatyczną i finansowaniem jej wdrażania. Jednym z pomysłów jest opracowanie mapy drogowej dla dekarbonizacji przemysłu energochłonnego. Wersja robocza dokumentu podkreśla znaczenie kontraktów PPA (power purchase agreement) zawieranych pomiędzy producentami i odbiorcami energii z OZE. Znajdują się również w niej zapisy dotyczące wykorzystania wodoru, gazu i biomasy oraz wykorzystywania odpadów, w tym ciepła odpadowego – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
Puls Biznesu/CIRE.PL