font_preload
PL / EN
Alert PAP 12 lutego, 2018 godz. 15:15   
REDAKCJA

Fitch: Rynek mocy wesprze polskich wytwórców energii

Elektrownia Kozienice. Fot. Enea energetyka blok Elektrownia Kozienice. Fot. Enea

Agencja ratingowa Fitch ocenia, że rynek mocy będzie wspierać polskich wytwórców energii.

„Ministerstwo energii szacowało w ocenie skutków regulacji ustawy o rynku mocy koszt mechanizmu dla konsumentów energii na poziomie średnio 3,8 mld zł rocznie w latach 2021-27. To by oznaczało znaczącą poprawę cash flow dla wytwórców energii, dając im dodatkowe i bardziej przewidywalne źródło zysku EBITDA niż sprzedaż energii na rynku” – napisali analitycy Fitch w komunikacie.

Analitycy agencji zauważają, że jeśli PGE, Tauron, Enea i Energa otrzymałyby płatności mocowe w aukcjach w 2018 roku i kolejnych latach, to by oznaczało dodatkową przestrzeń dla zadłużenia grup od 2021 roku przy ich obecnych ratingach. W przeciwnym wypadku, zadłużenie grup będzie bliskie maksymalnemu dla obecnych ratingów ze względu na duże plany inwestycyjne.

„Prawdopodobny budżet rynku mocy, którego – jak zakładamy – przynajmniej część trafi do czterech grup energetycznych, jest znaczący, w porównaniu z zagregowaną EBITDA czterech grup w segmencie wytwarzania (wg naszych szacunków blisko 5 mld zł w 2018 roku)” – napisano.

Rynek mocy

Kilka dni temu Komisja Europejska notyfikowała zapisy ustawy o rynku mocy. Rynek mocy to mechanizm mający stanowić dodatkowe źródło wynagrodzenia dla koncernów energetycznych w zamian za gotowość do zaoferowania – w razie potrzeby – określonych mocy elektrowni. Za tę gotowość zapłacić mają odbiorcy energii w postaci tzw. opłaty mocowej doliczanej do rachunków za energię.

Resort energii liczy, że mechanizm ten będzie systemowym narzędziem wspierającym długoterminowe działania w obszarze transformacji polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjnym. Dzięki temu zapewni bezpieczeństwo dostaw energii do odbiorców końcowych, w sposób efektywny kosztowo, niedyskryminacyjny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nowe przepisy wprowadzają mechanizm aukcyjny zakupu mocy. Zgodnie z harmonogramem wpisanym w ustawie, pod koniec tego roku odbędą się trzy aukcje główne dla okresów dostaw przypadających na lata 2021-2023. Pierwsza certyfikacja ogólna rozpocznie się 3 kwietnia br., a certyfikacja do aukcji głównej rozpocznie się 5 września.

Aktualny rating Fitcha dla PGE to BBB+, z perspektywą stabilną. Tauron, Enea i Energa mają ratingi BBB, ich perspektywa jest stabilna.

Polska Agencja Prasowa