Jakóbik: Niektóre z postulatów Fit for 55 są nierealne dla Polski

24 stycznia 2022, 07:20 Atom

Redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w rozmowie z DoRzeczy.pl przewiduje, że pakiet Fit for 55 to poprzeczka dla Polski jest postawiona zdecydowanie za wysoko. Tłumaczy, że pakiet składa się z 4 tysięcy stron, dlatego nie można go jednoznacznie ocenić.

Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews24.pl.
Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews24.pl.

Wojciech Jakóbik został zapytany, czy stać Polskę na przeznaczenie ponad 500 mld euro na unijny pakiet Fit for 55, ekspert odpowiedział, że pakiet jest na te chwilę propozycją do negocjacji, a te najbardziej ambitne pomysły Komisji Europejskiej należy traktować jako wstęp do rozmów.  – Poprzeczka jest postawiona zdecydowanie za wysoko dla Polski i słabszych krajów Unii Europejskiej, które dopiero zaczynają transformację energetyczną. Będzie trzeba spotkać się gdzieś pośrodku, natomiast niektóre z postulatów są nierealne, wręcz fizycznie niemożliwe do realizacji, nie mówiąc już o kosztach – powiedział dla DoRzeczy.pl.

Poprzeczka jest zbyt wysoko

– Najtrudniejszy postulat dotyczy ciepłownictwa, które miałoby zrezygnować z gazu już w latach 30., podczas gdy nasze ciepłownictwo jest oparte w większości na węglu i dopiero zacznie przechodzić na gaz. Tymczasem Fit for 55 zaplanowano tak, że akurat wtedy, kiedy zapłacimy miliardy za nowe inwestycje w ciepłownictwo, one będą musiały być usuwane. Czyli my ledwie, z wielkim trudem i ogromnymi wydatkami na transformację dojdziemy do punktu, z którego będziemy musieli natychmiast się wycofać, a wszelkie nasze plany zostaną wyrzucone do kosza. Jeszcze niedawno umawialiśmy się na coś innego, ale teraz przyspieszenie jest tak znaczne, że inwestycje, których nie zdążyliśmy dokończyć, już na etapie przecinania wstęgi będą do zamknięcia – tłumaczył.

Redaktor naczelny BiznesAlert.pl w odpowiedzi na pytanie o to, czy są to niezbędne działania na rzecz ochrony klimatu odpowiedział, że co do zasady transformacja energetyczna zachodzi obiektywnie ze względu na zmiany technologiczne. – Ma także uzasadnienie jeśli chodzi o ochronę klimatu. Pakiet Fit for 55 to jest kilkanaście propozycji liczących razem 4 tys. stron, więc nie można go jednoznacznie ocenić. Natomiast pomysły w nim zawarte są bardzo ambitne, daleko idące, wręcz rewolucyjne, ale nie zawierają odpowiedniego wsparcia, czy też oceny skutków regulacji, tak jak każda ustawa w Polsce. Można więc powiedzieć, że Fit for 55 jest ciekawą wizją bez opisanych konsekwencji poszczególnych działań. Mimo wszystko polityki klimatycznej nie można co do zasady odrzucać, natomiast dziś dochodzi kolejny, nowy czynnik – mówił.

Źle zaprogramowana transformacja nie zostanie zrealizowana

– Kryzys energetyczny. On może sprawić, że źle zaprogramowana transformacja nie zostanie zrealizowana. Przeciwnicy polityki klimatycznej mogą to wszystko wysadzić, jeśli sięgną po populizm i zaczną obiecywać, że będzie taniej, jeśli wypiszemy się z Unii Europejskiej. Może się więc okazać, że przerost ambicji zabije całą tę politykę – podsumował.

Źródło: DoRzeczy.pl

Polska buduje koalicję obrony przed radykalizmem Fit for 55 w ciepłownictwie