AlertEnergetykaEnergia elektrycznaInnowacjeOZE

Sojusz słońca i wiatru w instalacji Taurona

Instalacja korzystająca jednocześnie z paneli fotowoltaicznych, jak i turbin wiatrowych. Źródło: Tauron

W Głażewie powstała instalacja wykorzystująca jednocześnie panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe. Ma moc 50 kW – 30 pochodzi ze słońca, a 20 z wiatru.

Tauron poinformował o rozwoju technologii łączących instalacje fotowoltaiczne z turbinami wiatrowymi. Jednostka tego typu powstała w Głażewie, na terenie przedsiębiorstwa komunalnego Aqualift Międzychód, powstała energia zostanie przeznaczona na potrzeby miejscowego procesu technologicznego.

Instalacja ma moc 50 kW, z czego 30 kW wytwarza fotowoltaika, a 20 dwie turbiny wiatrowe. Tauron poinformował o zastosowaniu turbin, które cechują się niską prędkością startową. Do wprowadzenia w ruch łopat wirnika wystarczy wiatr o prędkości 1 m/s. Turbiny przeszły test w warunkach huraganowego wiatru. Za ochronę przed nadmiernym rozpędzeniem odpowiada system hamulców elektromagnetycznych i elektromechanicznych.

Turbiny przy prędkości wiatru na poziomie 8 m/s, wytwarzają dźwięk, który w odległości 60 metrów nie przekracza 46 decybeli. Tauron zauważa, że to odpowiednik hałasu czynionego przez pracującą zmywarkę. Instalacja może działać w temperaturach od -40 do 70 stopni Celsjusza.

– Staramy się w sposób praktyczny podchodzić do pojawiających się na rynku nowinek z zakresu nowoczesnej energetyki. Trudno powiedzieć, czy małe turbiny wiatrowe zyskają taką popularność jak instalacje PV, ale stanowiąc element uzupełniający dla fotowoltaiki, mogą w najbliższych latach wyraźnie wpłynąć na opłacalność produkcji energii elektrycznej pochodzącej z niewielkich jednostek wytwórczych – przekonuje Marcin Styrna, wiceprezes spółki Tauron Nowe Technologie.

Tauron / Marcin Karwowski

Jakóbik: Czujność rewolucyjna, czyli jak zarabiać na cenach ujemnych i redukcji OZE?


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X