AlertWszystko

FT: Europejskie koncerny zostają w Rosji pomimo sankcji

(Financial Times/Wojciech Jakóbik)

Z informacji Financial Times z 14 czerwca wynika, że sankcje zachodnie, jakimi został obłożony rosyjski sektor naftowy, nie skłoniły czołowych koncernów europejskich do porzucenia współpracy z Rosnieftem Igora Sieczina.

FT podaje, że włoskie ENI i norweski Statoil otrzymały zielone światło dla dalszej współpracy w ramach wspólnych przedsięwzięć. Podobnie Shell ma kontynuować kooperację z Gazprom Nieftem. Tymczasem brytyjskie BP ma rozważać zakup 20 procent akcji w złożu Taas Juriach. Transakcja jest szacowana na 700 mln dolarów. Pierwsze informacje na temat takiej możliwości pojawiły się w Financial Timesie jeszcze w zeszłym roku.

Rosnieft nadal gromadzi środki na poczet spłaty długów. Jest to utrudnione – także przez sankcje – odcinające firmę od średnio- i długoterminowego finansowania przez zachodnie banki. Dług netto firmy wynosił na koniec 2014 roku 2,47 bln rubli. Powodem jest głównie zakup TNK-BP od brytyjskiego BP o wartości 55 mld dolarów. W 2015 roku rosyjska firma musi zapłacić z tej sumy 23,5 mld dolarów.

Financial Times wróży podpisanie umowy Rosnieft-BP podczas forum ekonomicznego w Petersburgu, które odbędzie się w dniach 18-20 czerwca.

Sankcje Unii Europejskiej i USA wykluczają czynną współpracę zachodnich koncernów z rosyjskim sektorem naftowym. Po ich ewentualnym zniesieniu firmy mogą wrócić do prac.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X