AlertWszystko

G7 krytykuje politykę energetyczną Rosji. Jest aluzja do Nord Stream 2

Źródło: Twitter, G7 summit

(G7/TASS/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak poinformowała agencja TASS, 2 maja w japońskiej miejscowości Kitakyushu zakończyło się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za energetykę w państwach grupy G7. W wydanym oświadczeniu przyjęli oni zobowiązanie, że ze względu na spadek cen surowców energetycznych zwiększą inwestycje w sektorze naftowo-gazowym. Ponadto podkreślili konieczność zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

Nord Stream 2 a bezpieczeństwo dostaw

Ministrowie energetyki państw G7 uzgodnili zwiększenie inwestycji w sektorze węglowodorowym wzywając pozostałe państwa do podążania za ich przykładem. – Podkreślamy znaczenie stabilnego wzrostu inwestycji w tym sektorze, które w perspektywie długookresowej zapewnią bezpieczeństwo i stabilność dostaw surowców oraz przyczynią się do rozwoju gospodarczego na świecie – czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem szefów resortów energii państw G7, wzrost inwestycji jest niezbędny do ,,zmniejszenia możliwych zagrożeń dla rozwoju światowej gospodarki w przyszłości”. Ministrowie podkreślili jednocześnie, że należy inwestować w nowoczesne technologie związane z odnawialnymi źródłami energii.

Zdaniem G7 obserwowany w ciągu ostatnich lat spadek inwestycji w sektor naftowo-gazowy jest długoterminowo negatywnym czynnikiem. Państwa G7 prognozują, że w najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na surowce ponownie wzrośnie, ze względu na rosnące zapotrzebowanie w gronie państw rozwijających się. Rozbudowa infrastruktury – czyli inwestycje – ma w tym pomóc.

– Rozwój otwartej i dobrze funkcjonującej infrastruktury gazowej we właściwych ramach prawnych jest kluczowy dla budowy przejrzystych, zintegrowanych i zliberalizowanych rynków gazu – stwierdzają przywódcy G7 w stanowisku. – Podejmowanie inwestycji w wydobycie i zapewnienie rozwiniętych, godnych zaufania i bezpiecznych łańcuchów dostaw, przy uwzględnieniu kosztów i korzyści, wspiera przyszłe bezpieczeństwo dostaw i dywersyfikację. Jesteśmy gotowi do przyjrzenia się wszelkim dostępnym opcjom politycznym na rzecz ograniczenia ryzyka związanego z projektami infrastrukturalnymi.

Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

Jednym z głównych punktów wspomnianego oświadczenia jest wezwanie państw do jak najszybszego podpisania porozumienia klimatycznego z Paryża.

– Wzywamy wszystkie państwa, zwłaszcza te największe, do możliwie jak najszybszego ratyfikowania bądź przystąpienia w jakiejkolwiek innej formie do porozumienia paryskiego – czytamy w oświadczeniu. Ministrowie państw G7 zwrócili także uwagę na inwestycje w zielone technologie oraz w ich powszechne zastosowanie. Właśnie rozwój technologii nowej generacji jest jednym z kluczowych warunków realizacji założeń paryskiego porozumienia.

Bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy

Wiele uwagi poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz pozostałych państw, które zdaniem ministrów energetyki z krajów G7 ,,cierpią z powodu przerw w dostawach energii”. Z zadowoleniem przyjęli oni reformy sektora energetycznego na Ukrainie, obiecując jednocześnie dalsze wsparcie dla ich realizacji.

– Cieszymy się z realizowanych na Ukrainie reform polityki energetycznej, w tym reformy systemu taryf w sektorze gazowym – czytamy w oświadczeniu. Ministrowie G7 wysoko ocenili gotowość ukraińskich władz do przedstawienia ,,koniecznych warunków do stworzenia kompleksowego programu efektywności energetycznej skoncentrowanego na sektorze gazowo-ciepłowniczym”.

– W kontekście przedłużającego się kryzysu w relacjach Rosji z Ukrainą, ponownie zwracamy uwagę na to, że energetyka nie powinna być wykorzystywana zarówno jako narzędzie politycznego nacisku – czytamy w oświadczeniu. To krytyka działań rosyjskich firm energetycznych przeciwko Ukrainie. Były one wykorzystywane przez Kreml do wywierania nacisków politycznych na Kijów. Było to możliwe ze względu na zależność Ukrainy od dostaw energii i surowców z Rosji.

Międzynarodowa giełda LNG

Podczas rozmów ministrów energetyki państw G7 strona japońska ogłosiła istotne oświadczenie. Tamtejsze ministerstwo gospodarki, handlu oraz przemysłu (pełniącego funkcję także ministerstwa energetyki – przyp. red.) zatwierdziło strategię mającą na celu stworzenie w Japonii międzynarodowej giełdy LNG.

– Od listopada ubiegłego roku ministerstwo gospodarki, handlu oraz przemysłu razem z ministerstwem ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki prowadziło dialog z największymi odbiorcami oraz dostawcami LNG, a także z pozostałymi podmiotami związanymi z tym sektorem. Biorąc pod uwagę wszystkie otrzymane informacje doszliśmy do wniosku, że Japonia, jako największy odbiorca LNG na świecie, powinna odgrywać wiodącą rolę w kwestii stworzenia globalnego rynku handlu LNG – czytamy w dokumencie.

– Wychodzimy z inicjatywą, aby między 2020 a 2025 rokiem stworzyć na terytorium Japonii międzynarodowy rynek handlu LNG – powiedział japoński minister gospodarki, handlu oraz przemysłu Motoo Hayashi.

Podstawą pracy giełdy mają stać się następujące zasady: ,,sprzedający, kupujący oraz pozostali uczestnicy rynku powinni dążyć do stworzenia elastycznego rynku LNG, a rząd powinien unikać niepotrzebnych interwencji, występując w roli obserwatora i kierować swoje działania tylko w stronę poprawy sytuacji na rynku.”

Szczególną uwagę zwrócono na rozbudowę niezbędnej infrastruktury transportowej na świecie, co pomogłoby pozyskać nowych uczestników rynku z państw rozwijających się.

Bezpieczeństwo jądrowe oraz cybernetyczne

Swoją uwagę ministrowie poświęcili także kwestiom związanym z bezpieczeństwem jądrowym. Podkreślono znaczenie lekcji, jaką Japonia oraz społeczność międzynarodowa wyciągnęły z tragedii elektrowni jądrowej Fukushima-1 w 2011 roku i konieczności zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Ministrowie energetyki państw G7 wysoko ocenili działania Międzynarodowej Agencji Energi Atomowej i wezwali wszystkie państwa do aktywnej współpracy z Agencja.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa cybernetycznego ministrowie podkreślili, że w dobie ery cyfrowej stało się ono bezpośrednio związane z bezpieczeństwem energetycznym. Uczestnicy rozmów opowiedzieli się za dalszą modernizacją systemów energetycznych, aby były w stanie poradzić sobie z jakimkolwiek, możliwym zagrożeniem cybernetycznym.

Dwudniowe rozmowy w Kitakyushu były kolejnym etapem ministerialnych spotkań w ramach przygotowań do kolejnego szczytu liderów państw G7, który pod koniec maja odbędzie się w Japonii. Końcowe, wspólne oświadczenie, które zostało podpisane w Kitakyushu będzie miało bezpośredni wpływ na przebieg dyskusji na temat energetyki, którą prowadzą liderzy G7.

Rosja została wykluczona z G8, które zmieniło się w G7, ze względu na agresję na Ukrainie i nielegalną aneksję Krymu. Krytyka polityki energetycznej Rosji jest konsekwencją tej zmiany. Świadczy o tym, że kraje G7 pozostają krytyczne wobec działań rosyjskich w energetyce.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X