AlertŚrodowisko

Bill Gates jest jednym z największych trucicieli na ziemi

Paris Hilton, Oprah Winfrey, Bill Gates… Szwedzkie badania wskazują na największych trucicieli wśród bogatych i sławnych. Pod lupą znalazła się liczba odbytych przez nich lotów, przeliczona na pozostawiony ślad węglowy.

Ich podróże samolotem spowodowałyby 10 tys. razy więcej zanieczyszczeń niż podróże przeciętnego turysty. W swoim studium “Celebrities, Air Travel, and Social Norms” Stefan Gossling, profesor Uniwersytetu Lund w Szwecji, stworzył listę celebrytów, których podróże najbardziej zanieczyściły środowisko w 2017 r., informuje “Le Figaro”. Przyglądając się postom tych osób na Instagramie, Twitterze i Facebooku, naukowiec śledził ich podróże po całym świecie oraz środki transportu, które były wykorzystywane w tych wojażach.

W rankingu na pierwszym miejscu znalazł się miliarder Bill Gates. To on zostawił największy ślad węglowy spośród znanych osób. Założyciel Microsoftu przyczynił się do wyemitowania nie mniej niż 1600 ton dwutlenku węgla w 2017 r. Ten, który ostatnio określił swoje podróże jako “zwykłą przyjemność”, odbył przynajmniej 59 lotów i pokonał 343 tys. km, podróżując głównie odrzutowcem Bombardier BD-700.

Na drugim miejscu tego rankingu znajduje się niezwykle towarzyska Paris Hilton. Celebrytka i bizneswoman wygenerowała w 2017 r. 1260 ton dwutlenku węgla – pokonała wtedy 275,7 tys. km. Jak na ironię, napisała na Twitterze w kwietniu 2018 r.: “To Ziemia. Jest gorąco. Nie zanieczyszczaj jej”.

Z kolei amerykańska aktorka i piosenkarka Jennifer Lopez wyemitowała w 2017 r. 1050 ton dwutlenku węgla, odbywając swe lotnicze podróże o łącznej długości 224,5 tys. km. “Płuca Ziemi są w płomieniach” – opublikowała wpis na Instagramie 23 sierpnia.

Innymi sławnymi zanieczyszczającymi środowisko są Oprah Winfrey (615,6 ton CO2) i Mark Zuckerberg (485,1 tony CO2).

Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Jest rodzajem śladu ekologicznego. Obejmuje emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i innych gazów szklarniowych (cieplarnianych) wyrażone w ekwiwalencie dwutlenku węgla.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

PAS: Czyste Powietrze doświadczyło zapaści. Spadła ilość wniosków

W pierwszych trzech miesiącach wznowienia Czystego Powietrza złożono siedem razy mniej wniosków niż w analogicznym okresie 2024 roku. – To...

Udostępnij:

Facebook X X X