Gawlik: Możemy śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce

9 maja 2014, 10:51 Energetyka
Zdzisław Gawlik 1

Możemy śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce, napędzającym całą gospodarkę – mówił Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa podczas Europejskiego Kongresu podkreślając, że do 2020 roku spółki z udziałem skarbu państwa zainwestują w sektor elektroenergetyczny ok. 30 mld zł.

Wiceszef resortu skarbu przypomniał, że od 2007 r. w Polsce powstały elektrownie konwencjonalne i niekonwencjonalne o łącznej mocy ok. 1700 MW. Zdolności magazynowania gazu wzrosły w tym czasie o ponad 1 mld m sześć, a w 2014 r. sięgną 2,2 mld m sześć. W ostatnich 7 latach powstało również około 1,2 tys. km gazociągów.

Jednocześnie wiceminister Gawlik zwrócił uwagę , że łączna moc trzech wielkich elektrowni w Jaworznie, Opolu i Kozienicach, które budują Tauron, PGE i Enea to prawie 4 tys. MW, co pozwoli na zapewnienie dostaw energii elektrycznej dla około 7 mln gospodarstw domowych.
– Bezpieczeństwo energetyczne to klucz do rozwoju gospodarczego państwa. Możemy śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce, napędzającym całą gospodarkę – powiedział Zdzisław Gawlik.

Wiceminister podkreślał również, że dzięki inwestycjom w konwencjonalne moce wytwórcze powstanie kilka tysięcy bezpośrednich miejsc pracy i dziesiątki tysięcy pośrednich. Jak wyliczył do 2020 roku spółki z udziałem skarbu państwa zainwestują w sektor elektroenergetyczny ok. 30 mld zł, a w szeroko rozumianą energetykę 60 mld zł.

Źródło: CIRE.PL