Gaz z Norwegii może docierać przez Baltic Pipe i Polskę na Ukrainę

7 lipca 2022, 09:30 Alert

– Norweski gaz jest ważny dla utrzymania stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na Ukrainie, która mogłaby odbierać takie dostawy przez Polskę – ujawniła minister Anna Moskwa po spotkaniu z norweskim ministrem Terje Aaslandem.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski
Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Fot. Marcin Roszkowski

Współpraca Polski i Norwegii

Minister klimatu i środowiska spotkała się z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem. Szefowie resortów rozmawiali 6 czerwca 2022 roku w Oslo.

– Norwegia jest stabilnym i wiarygodnym partnerem w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także szerszego regionu środkowoeuropejskiego. Może to napędzać naszą transformację energetyczną oraz wpływać na zmniejszenie emisji przez europejskie gospodarki – powiedziała minister Moskwa.

Szefowa resortu zaznaczyła, że Polska i Norwegia dobrze współpracowały w zakresie gospodarowania Funduszami Norweskimi, które finansują transformację energetyczną Polski. Minister Anna Moskwa odniosła się również do projektu Baltic Pipe, który oficjalnie zostanie uruchomiony w październiku 2022 roku. – Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie w pełni popieramy ideę embarga na rosyjski surowiec i jeszcze szybszego zakończenia importu na poziomie Unii Europejskiej – powiedziała Moskwa.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Maria Andrzejewska 

 

Wyprawa Bidena po saudyjskie baryłki