Ceny gazu w kontraktach mogą wzrosnąć przez strajk w Norwegii

5 lipca 2022, 09:15 Energetyka

Ceny gazu ziemnego w Europie osiągnęły najwyższy poziom od prawie czterech miesięcy. Planowane strajki w Norwegii zwiastują dalsze problemy na rynku, który mierzy się z odcięciem dostaw z Rosji.

Zawór gazowy. Źródło: freepik
Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ceny w kontraktach terminowych, które w tym roku wzrosły już ponad dwukrotnie, w poniedziałek poszybowały w górę o 10 procent. Według analityków, strajk norweskiego lobby naftowo-gazowego, który ma się rozpocząć lada dzień, grozi kolejnym wzrostem od 9 lipca.

Norweski eksport nabiera coraz większego znaczenia w Europie, ponieważ dostawy z Rosji spadają do rekordowych minimum. Poniedziałkowy wzrost cen zwiększa obawy na rynku. – Obawy o dostawy są coraz większe. Sytuacja pozostanie napięta w tym tygodniu i spodziewamy się dalszych wzrostów, jeśli przepływy pozostaną niskie – piszą analitycy firmy handlowej Energi Danmark.

Norweskie lobby naftowo-gazowe ostrzega, że strajk utrudni eksport gazu w Europie. Kontrakty terminowe gazu ziemnego za sierpień były notowane na nowojorskiej giełdzie po kursie 5,86 dolara za milion Btu, który wzrósł o 2,20 procent.

Bloomberg/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Kreml wykorzystuje kryzys energetyczny, by paraliżować Europę