AlertEnergetykaGaz.

Gazprom ignoruje audyt w Mołdawii i znika za walnym wsparciem Polaków

Flaga Mołdawii. Fot. Freepik

Flaga Mołdawii. Fot. Freepik

Niezależny audyt wykazał, że Gazprom nalicza sobie zbyt wysoki dług u mołdawskiego Moldovagaz. Rosjanie zlekceważyli jego wyniki. Mołdawianie czynią zaś kolejne kroki ku rozstaniu z gazem rosyjskim z pomocą Polaków.

Rada nadzorcza Moldovagazu, spółki z udziałami 50 procent Gazpromu, klienta tej firmy na dostawy gazu, odrzuciła wyniki audytu Wikborg Rein Advokatfirma oraz Forensic Risk Alliance w sprawie długu wobec Rosjan. Uznała go za niespełniający standardów międzynarodowych. Audyt wykazał, że należność Moldovagazu wobec Gazpromu to nie 709 mln dolarów, a 8,6 mln. Kiszyniów proponował Rosjanom ugodę uwzględniającą odpis długów w zamian za brak postępowania przeciwko Gazpromowi, ale strona rosyjska odrzuciła to rozwiązanie.

Moldovagaz podpisał umowę gazową z Gazpromem z października 2021 roku na dostawy 3,3 mld m sześc. gazu. Jednakże Rosjanie ograniczyli dostawy w oczekiwaniu spłaty długu wywołując kryzys energetyczny w Mołdawii jeszcze przed podobnym zjawiskiem w Europie. Dostawy ze źródeł alternatywnych, w tym z Polski, pozwoliły zachować bezpieczeństwo dostaw. Kiszyniów przestał odbierać gaz z Rosji w grudniu 2022 roku i nie zamierza do niego wracać.

Dostawy spoza Rosji dotarły po raz pierwszy za pośrednictwem kontraktu interwencyjnego z polskim PGNiG. Spółka Energocom, której doradza między innymi były wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak, organizuje import spoza Rosji. W przeszłości finansowanie takich zakupów pochodziło ze środków unijnych oraz pożyczek w Polsce. Obecnie wsparcie w wysokości 300 mln euro zostało przekazane przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Przedstawiciele Moldovagazu przyznają, że cena dostaw zorganizowanych przez Energocom spoza Rosji jest niższa od oferty Gazpromu.

Mołdawia zużywa 1,1 mld m sześc. gazu rocznie, nie licząc 2,2 mld m sześc. na rok zużywanych w jej części zwanej Naddniestrzem, kontrolowanej przez Rosjan i posiadającej jedyną elektrociepłownię mołdawską zaopatrywaną w gaz rosyjski. Gazprom zapewnia tam dostawy pomimo braku płatności ze strony reżimu marionetkowego umocowanego tam przez Kreml i chronionego przez 1500 żołnierzy rosyjskich rozmieszczonych w tym regionie.

Reuters / Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Woźniak: Gazprom kłamie, a Mołdawia nauczyła się na błędach przeszłości

 


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X