Gazprom chciałby podwyższyć ceny gazu PGNiG

30 czerwca 2020, 16:30 Alert

Gazprom będzie dążyć do podwyższenia ceny kontraktowej za wolumeny gazu ziemnego dostarczanego Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu. Informację przekazała agencja ICIS. To nie pierwsza taka deklaracja Rosjan. W połowie czerwca koncern zapowiedział, że są podstawy do zwiększenia ceny.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Wyższa cena

Agencja informacyjna ICIS przekazała, że 27 czerwca rosyjski producent gazu ziemnego Gazprom potwierdził, iż będzie dążyć do podwyższenia ceny kontraktowej za wolumeny sprzedawane polskiemu państwowemu dostawcy PGNiG.

W połowie czerwca Gazprom podpisał aneks do kontraktu z PGNiG będącego konsekwencją przegranej Rosjan przez Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Rosjanie podkreślili, że odbyło się to „bez szkody dla swego stanowiska w sprawie apelacji do wyroku Arbitrażu, którą przedłożyli w maju. Przedstawiciele koncernu dodali wówczas, że prowadzone są także rozmowy o zrewidowaniu ceny kontraktowej od 2017 roku i są podstawy do jej podwyższenia. – Zgodnie z kontraktem, firmy prowadzą rozmowy o zrewidowaniu ceny kontraktowej od 2017 roku. Gazprom Export uważa, iż są podstawy do zwiększenia ceny – czytamy w stanowisku koncernu z połowy czerwca.

Gazprom odwołał się od wyroku arbitrażu na korzyść PGNiG

PGNiG poinformowało w połowie czerwca, że zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. zostało uzgodnione, iż pierwszego lipca 2020 roku koncern rosyjski zwróci ok. 1,5 mld dolarów nadpłaty za gaz dostarczany po pierwszym listopada 2014 roku. W aneksie strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego, a wskazanej w wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 roku.

PGNiG otrzyma 1,5 miliarda dolarów zwrotu od Gazpromu

30 marca 2020 roku PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku Trybunału w Sztokholmie, nowa cena ma być naliczana od pierwszego listopada 2014 roku.

Na początku czerwca 2020 roku Gazprom złożył skargę do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się uchylenia wyroku końcowego z 30 marca. Przedstawiciele PGNiG powiedzieli wówczas, że skarga nie wpływa na realizację decyzji arbitrażu i nie ma możliwości zmiany w zakresie merytorycznym.

ICIS/Bartłomiej Sawicki

Gazprom podpisał aneks o zwrocie nadpłaty PGNiG, ale sugeruje podwyżki