AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Implozja Gazpromu trwa a media przyznają się do przegranej z LNG

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

Wydobycie gazu Gazpromu spadło w trzech kwartałach 2023 roku o 5,7 procent do 474 mld m sześc. rocznie. Kommiersant przyznaje, że to skutek spadku sprzedaży w Europie, w której Rosjanie wywołali kryzys energetyczny. Teraz przegrywają z LNG, które przez lata odsądzali od czci.

Wyniki wydobycia gazu Gazpromu z września 2023 roku są lepsze, bo pokazują wzrost wydobycia o 4 procent rok do roku do 29 mld m sześc. rocznie, ale wynikają z większej produkcji na złożach, które nie są przeznaczone rynkowi europejskiemu, czyli Kowyktinskoje zaopatrujące gazociąg Siła Syberii do Chin oraz Sachalin 1, z którego pochodzi LNG na tej wschodniej wyspie.

Wydobycie producentów innych niż Gazprom także spadło w dziewięciu miesiącach 2023 roku o 3,75 procent do 289,3 mld m sześc. rocznie a w samym wrześniu wzrosło rok do roku o 4 procent do 29 mld m sześc. Wydobycie Gazprom Nieftu w trzech kwartałach tego roku spadło o 12,7 procent do 21,5 mld m sześć. Novatek obniżył je o 2 procent do 58,6 mld m sześc. Jedynie Rosniedt zwiększył wydobycie o 59 procent do 57,9 mld m sześc. rocznie dzięki rozwojowi wydobycia ze złóż Rospan i Charampur przeznaczonych na rynek azjatycki.

– Gazprom obniżał wydobycie od dawna przez spadek eksportu do Europy. Federacja Rosyjska, która była największym dostawcą gazu na kontynent przed walkami na Ukrainie, traci udziały na rzecz rosnącego zainteresowania LNG w krajach europejskich – pisze Kommiersant. – Obecnie dostawy gazociągowe gazu z Rosji do Europy odbywają się w małych ilościach przez Ukrainę oraz gazociąg Turkish Stream – podsumowuje.

Sergiej Kondratew, z Instytutu Energetyki i Finansów cytowany przez Kommiersanta przyznaje, że wzrost notowany we wrześniu to jedynie skutek niskiej bazy, bo we wrześniu 2022 roku nastąpił największy spadek wydobycia gazu w Rosji powiązany z zatrzymaniem dostaw przez gazociąg Nord Stream 1 w sierpniu 2022 roku, kiedy Rosjanie przerwali je pod pretekstem sporu o dostawę turbiny od niemieckiego Siemensa, której potem nie odebrali.

Zwycięstwo LNG nad dostawami Gazpromu ma znaczenie ze względu na historię krytyki pod adresem tego źródła gazu w Rosji trwającej wiele lat. Rosjanie początkowo deprecjonowali znaczenie gazu skroplonego, potem przekonywali, że nie będzie konkurencyjny i nie dotrze do Europy, a potem sami zaczęli w nie inwestować, ale są w ogonie producentów, wśród których najwięksi to USA, Katar i Norwegia zaopatrujące Europę w LNG. Udział Gazpromu na rynku europejskim spadł z ponad 40 do poniżej 10 procent na przełomie 2021 i 2022 roku ze względu na ograniczenie podaży przez Rosjan wywołujące rekordowe ceny i kryzys energetyczny na kontynencie.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Implozja gazowa Rosji trwa


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Strzelba i siatka, czyli ukraiński sposób na drony. Ekspert: To ostateczność

Drony polują na ukraińskich żołnierzy. Nie wszystkie da się zagłuszyć, początkowo Ukraina radziła sobie tradycyjnym wyposażeniem m.in. z użyciem strzelb....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X