Gazprom pompuje mniej gazu do Europy, ale ma rekord u siebie

11 stycznia 2023, 10:00 Alert

Według Reutersa, w ubiegłym tygodniu przesył gazu rosyjskiego przez Ukrainę był niższy o 16 procent względem poprzednich tygodni, a Rosjanie odnotowali rekord zużycia na własnym rynku przez mrozy.  

Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Monopolista gazowy kontrolowany przez Kreml Gazprom poinformował, że dzienne dostawy rosyjskiego gazu przez punkt wejścia Sudża przez Ukrainę do Europy wyniosły w ciągu ostatnich pięciu dni 35,5 mln metrów sześciennych, w porównaniu z ponad 40 mln metrów sześciennych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zgodnie z umową przesyłową z 2019 roku, która kończy się w grudniu 2024 roku, Gazprom zobowiązany jest do przesyłu gazu na poziomie 40 mld m sześc. rocznie czyli ponad 110 mln m sześc. na dobę. W innym przypadku spółka tak czy inaczej musi zapłacić za minimum kontraktowe do którego się zobowiązała w umowie.

Gazprom nie tłumaczy powodu spadku dostaw gazu przez Ukrainę. Wcześniej tłumaczył, że zmniejsza eksport ze względu na konieczność utrzymania dostaw gazu na rynku krajowym, który został dotknięty przez atak wysokich mrozów.  Gazprom Mieżregiongaz, oddział Gazpromu odpowiedzialny za krajowe dostawy gazu, poinformował we wtorek, że ósmego stycznia odnotowano dzienny rekord dostaw gazu do rosyjskich odbiorców w ciągu ostatnich trzech lat, tj. 1,74 mld m sześc. ze względu na niskie temperatury.

Eksport gazu rosyjskiego do Europy rurociągami spadł w 2022 roku do najniższego poziomu od czasu upadku Związku Sowieckiego, ponieważ najpierw Gazprom ograniczał podaż podsycając kryzys energetyczny, a potem jego najwięksi klienci ograniczyli import z powodu konfliktu na Ukrainie, zaś jeden z głównych rurociągów – Nord Stream 1 został zniszczony w wyniku sabotażu. Tą magistralą w 2021 roku wyeksportowano do Europy rekordowe 59,2 mld m sześć. gazu.

BiznesAlert.pl informował, że ta spółka wyeksportowała do krajów poza obszarem byłego Związku Sowieckiego 100,9 mld m sześc. gazu co oznacza spadek z 185,1 mld m sześc. gazu sprzedanego w 2021 roku. W statystykach uwzględnione są również Chiny, gdzie w zeszłym roku trafiło nieco ponad 10 mld m sześc. gazu.

Spadek importu gazu z Rosji przez państwa europejskie wynika z chęci porzucenia rosyjskiego gazu w perspektywie najbliższych lat, a także redukcji popytu na błękitne paliwo ze względu na jego wysokie ceny na rynku przez kryzys energetyczny

Reuters/Gazprom/Interfax/Mariusz Marszałkowski

Gazprom przegrał Europę i nie ma alternatywy