AlertEnergetykaGaz.

Kreml wysyła Gazprom na kolejną misję samobójczą. Tym razem chodzi o kryzys paliwowy

Dzień inwestora Gazpromu w 2020 roku. Fot. Gazprom

Dzień inwestora Gazpromu w 2020 roku. Fot. Gazprom

Gazprom na zlecenie Kremla prawie wykluczył się z rynku europejskiego. Teraz władza stawia przed nim kolejne samobójcze zadanie w celu zakończenia kryzysu paliwowego i ratowania budżetu kosztem tej firmy.

Kommiersant ustalił, że rząd na Kremlu zamierza podnieść podatek od wydobycia surowców w odniesieniu do kondensatu gazowego potrzebnego do wytwarzania benzyny oraz oleju napędowego. Mają objąć podmioty produkujące powyżej 35 procent gazu w portfolio, czyli Gazprom Nieft.

Zakłady Gazpromu Astrachań, Surgut i Neftechim Salawat otrzymują dopłaty z budżetu zwiększające rentowność sprzedaży paliw, ale dotąd nie płaciły wyższego podatku od wydobycia w przeciwieństwie do innych producentów. Gazprom wyprodukował w 2022 roku 18,3 mln ton kondensatu gazowego. Taka ilość po opodatkowaniu mogłaby zapewnić budżetowi dodatkowe 70-80 mld rubli rocznie.

Kolejna zmiana proponowana przez Kreml to uzależnienie wysokości dopłaty do sprzedaży paliw od wysokości podatku akcyzowego. W celu otrzymania dopłaty firma będzie musiała zapewnić co najmniej 40 procent wydobycia lekkich produktów petrochemicznych na rynek krajowy, płacąc stosowną akcyzę. W innym wypadku dopłata ma być redukowana, ale to rozwiązanie ma ominąć firmy z udziałem państwa powyżej 25 procent jak Rosnieft czy Gazprom Nieft, a uderzyć w mniej zależnych producentów, którzy stawiali na bardziej rentowny eksport paliw.

Wycofanie dopłat do sprzedaży paliwa na rynku krajowym wywołało w Rosji rekordowe ceny w wakacje 2023 roku i pierwsze niedobory na niektórych stacjach. Z tego względu Rosjanie przywrócili częściowo dopłaty i szukają nowych sposobów na łatanie budżetu doświadczonego wydatkami związanymi z inwazją Rosji na Ukrainie.

Uderzenie podatkowe w Gazprom to kolejne po tym, jak ograniczenie podaży gazu w Europie na zlecenie Kremla od połowy 2021 roku doprowadziło do spadku przychodów 8,5 razy w pierwszym półroczu 2023 roku. Udział tej firmy na europejskim rynku gazu stopniał z 45 do 15 procent i zgodnie z planem REPowerEU przyjętym przez Unię Europejską w odpowiedzi na atak na Ukrainę ma spaść do zera najpóźniej do 2027 roku.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Tąpnięcie przychodów Gazpromu kontra wzrost importu LNG od jego rywala


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...
Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...

Udostępnij:

Facebook X X X