Grecja: polityczne porozumienie z Rosją w sprawie Turkish Stream jest gotowe

17 czerwca 2015, 07:21 Alert

(Prime/Piotr Stępiński)

Władimir Putin (L) i Aleksis Tsiparas (P).

Jak poinformował wczoraj grecki minister reformy przemysłowej, ochrony środowiska oraz energetyki Panagiotis Lafazanis polityczne porozumienie pomiędzy Moskwą a Atenami w sprawie przedłużenia gazociągu Turkish Stream o odcinek grecki jest gotowe do podpisania.

– Grecka delegacja uda się do Sankt Petersburga czy jak wolicie do Leningradu na forum ekonomiczne. Chcemy rozwijać nasze dobre stosunki i będziemy mieli możliwość (…) podpisać polityczne porozumienie pomiędzy Rosją a Grecją o przedłużenia gazociągu na greckie terytorium – powiedział Lafazanis na wczorajszej konferencji prasowej.

Na pytanie o to czy wspomniana wizyta nie będzie przeszkadzała w skomplikowanej sytuacji związanej z negocjacjami premiera Alexisa Tsiprasa na temat greckiego długu Lafazanis odpowiedział  ,,Nie będzie miała wpływu. Przyjedzie nasza delegacja pod przewodnictwem premiera Tsiprasa”.

19 czerwca w kuluarach Petersburskiego Forum Międzynarodowego ma dojść do spotkania greckiego premiera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Według agencji Prime Ateny oraz Moskwa znajdują się w finalnym etapie rozmów w sprawie przedłużenia gazociągu Turkish Stream na terytorium Grecji.

Biegnący po dnie Morza Czarnego gazociąg ma liczyć 1100 km i będzie składał się z czterech nitek, które swój koniec mają znaleźć na granicy turecko-greckiej gdzie dostarczone będzie 47 mld m3 gazu. Rosjanie oczekują, że powstanie tam hub gazowy a państwa Unii Europejskiej zapewnią we własnym zakresie możliwości transportu gazu i jego przyjęcia na swoje terytoria.

Z kolei Grecja oczekuje, że w przypadku realizacji wspomnianego projektu otrzyma od Rosji gaz po niższych niż obecnie cenach oraz zyski z tytułu tranzytu błękitnego paliwa.

Należy pamiętać, że w sprawie Turkish Stream obydwie strony nie mają podpisanych jeszcze żadnych obowiązujących porozumień. Gazprom i turecki koncern naftowy Botas podpisały jedynie 1 grudnia 2014 r. memorandum o budowie gazociągu z potencjalną przepustowością 63 mld m3 rocznie z Rosji do Turcji.