Greenpeace Polska opowiada się za liberalizacją przepisów o lądowych farmach wiatrowych oraz przeciwko inwestycjom w gaz ziemny rekomendując określone działania po przedstawieniu umowy koalicyjnej.
– Koalicja powinna złożyć projekt ustawy uwalniającej rozwój wiatraków na jednym z pierwszych posiedzeń Sejmu. Zamiast na importowany gaz, koalicja powinna postawić na polski biogaz czy polskie magazyny energii. Gaz to drogie i szkodliwe dla klimatu paliwo, które na dodatek pochodzi z importu – mówi Mikołaj Gumulski, który odpowiada za kampanie klimatyczne w Greenpeace Polska.
Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050 oraz Nowa Lewica przedstawiły umowę koalicyjną zawierającą między innymi zapisy o Odnawialnych Źródłach Energii, jak lądowe farmy wiatrowe. – Bez czystej i taniej energii Polsce grozi zapaść konkurencyjna względem innych państw, co odbije się negatywnie na jakości życia i dochodach Polaków – napisali potencjalni koalicjanci. Prezydent powierzył tworzenie rządu dotychczasowemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, którego partia nie ma wciąż większości parlamentarnej.
Opracował Wojciech Jakóbik