Guibourgé-Czetwertyński: Współpraca ze Skandynawią pomoże nam osiągnąć cele klimatyczne

16 lutego 2021, 11:30 Energetyka

Na konferencji On The Green Way zorganizowanej przez Scandinavian-Polish Chamber of Commerce wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński mówił o wyzwaniach polskiej polityki energetycznej i współpracy na tym polu z krajami skandynawskimi.

Adam Guibourge-Czetwertyński, wiceminister klimatu. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Adam Guibourge-Czetwertyński. Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Współpraca Polski i Skandynawii

– Polski rząd przyjął politykę energetyczną, która zakłada budowę nowego systemu energetycznego o podobnych rozmiarach do obecnego, ale opartego na nisko- i zeroemisyjnych źródłach, w ciągu 20 lat chcemy stworzyć 40 GW nowych mocy. Stworzenie obecnych 40 GW zajęło nam 70 lat, ale jestem przekonany, że dzięki partnerstwu z firmami prywatnymi uda nam się to osiągnąć. Wyzwaniem dla Polski jest uzależnienie od wydobycia paliw kopalnych, dlatego trzeba stworzyć nowe miejsca pracy w sektorach, które pomogą nam osiągnąć cele klimatyczne, na przykład instalacja fotowoltaiki. Polityka klimatyczna ma służyć polskim obywatelom w ramach sprawiedliwej transformacji. W Polsce mamy również wielkie ambicje, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza. Zaproponowaliśmy środki, które obniżą emisje z ciepłownictwa i transportu publicznego, jest to obszar, w którym firmy ze Skandynawii mają wiele do zaoferowania, na przykład jeśli chodzi o autobusy elektryczne. Współpraca pomiędzy Polską a krajami Skandynawii może pomóc nam osiągnąć nasze wspólne ambitne cele klimatyczne – powiedział Adam Guibourgé-Czetwertyński.

– Chcemy mieć 16 GW mocy zainstalowanych w fotowoltaice, 11-14 GW w offshore i 6-9 GW w atomie. Niektóre z mocy konwencjonalnych zostaną wyłączone w nadchodzących latach. W tym samym czasie spodziewamy się wzrostu efektywności energetycznej, co pomoże nam zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. W naszej strategii mamy zamiar stworzyć system, który pozwoli zasilić przemysł i nie być zależnym od importu energii – dodał wiceminister klimatu i środowiska.

Opracował Michał Perzyński