Handelsblatt: Należy zatrzymać Nord Stream 2 za otrucie Nawalnego

26 sierpnia 2020, 07:00 Energetyka

W niemieckim Handelsblatt pojawił się apel o zablokowanie projektu Nord Stream 2 po tym, jak pojawiły się podejrzenia o możliwości otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przez Kreml.

Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2
Prace przy rurach. Fot. Nord Stream 2

Niemiecki dziennik Handelsblatt opublikował tekst Mathiasa Brueggmanna, korepsondenta tej gazety w Moskwie, który postawił tezę, że Zachód musi adekwatnie odpowiedzieć na zatrucie Nawalnego i nie pozwolić gazociągowi Nord Stream 2 rozpocząć pracy.

Brueggmann opisuje długą listę udanych i nieudanych zabójstw na zlecenie Kremla. – Podejrzani mordercy otrzymywali potem medale na Kremlu albo zostawali deputowanymi Dumy Państwowej – pisze korespondent Handelsblatt. Jego zdaniem Zachód musi podjąć działania, które pokażą Kremlowi, że nie może prowadzić takiej polityki.

– Jest pewien wyjątkowy sposób Niemiec na odstraszanie Moskwy. Rosyjski gazociąg Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim, który jest wspierany przez Berlin w Unii Europejskiej, musi zostać zatrzymany na ostatnich kilku metrach budowy – pisze dziennikarz. – Zmniejszanie zależności od gazu i ropy z Rosji ma także kolejny wymiar polityczny. Projekty jak Nord Stream 2 pozwalają Rosji zarabiać pieniądze niezbędne do utrzymywania aparatu opresji. Im mniejsza będzie zależność od Wschodu, tym lepsza będzie obrona przed ewentualną zemstą Rosji za nowe i ostrzejsze sankcje – czytamy w tekście.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Niemcy zostały przyłapane na gorącym uczynku przy obronie Nord Stream 2?