Most energetyczny Polska-Litwa może przenieść się z morza na ląd

15 listopada 2023, 17:00 Alert

Operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie rozważają rewizję projektu megakabla Harmony Link, który miał połączyć te kraje drogą morską, ale jego koszty eskalowały.

Linia przesyłowa. fot. 50Hertz

– Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid (operatorzy odpowiednio z Polski i Litwy – przyp. red.), operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, rozważają nowy wariant drugiego połączenia elektroenergetycznego między tymi krajami. Ze względu na znaczny wzrost kosztów i dużą liczbę zamówień u producentów kabli prądu stałego i stacji przekształtnikowych, przetargi na planowane połączenie HVDC Harmony Link zostały anulowane w kwietniu 2023 roku – czytamy w komunikacie PSE. Problemy Harmony Link zostały opisane we wrześniu 2022 roku w BiznesAlert.pl.

Przygotowywane sa nowe przetargi i koncepcje realizacji pozwalające obniżyć koszty oraz uruchomić kabel jak najszybciej, a wśród nich wersja lądowa. – Według wstępnej oceny, wybór tego wariantu może pozwolić na zmniejszenie budżetu projektu i jego szybszą realizację – czytamy dalej. Poprowadzenie Harmony Link lądową trasą trasy kolejowej Rail Baltica mogłoby z kolei ułatwić przygotowanie jej. Decyzja ma zostać podjęta w pierwszej połowie 2024 roku.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne / Wojciech Jakóbik

Megakabel Harmony Link z Polski może powstać później, ale nie opóźni rozwodu krajów bałtyckich z Rosją