EnergetykaGaz.Wszystko

Hrywniak: Bariery prawne dla dywersyfikacji

Jak zapowiada cytowany przez Rzeczpospolitą prezes Duona Mariusz Caliński, w tym roku grupa kupi około 20 proc. więcej LNG niż w ubiegłym.

– Z jednej strony jesteśmy otwarci na każde źródło LNG, które jest konkurencyjne cenowo, stabilne i wiarygodne – ocenia Krzysztof Hrywniak, Dyrektor Departamentu Handlu Hurtowego Duon Marketing and Trading S.A. – Z drugiej strony są dwa akty prawne, które nam doskwierają zarówno w kontekście importu gazu ziemnego systemem przesyłowym jak i w każdej innej postaci – choćby LNG. Są to Ustawa o Zapasach i rozporządzenie dywersyfikacyjne. W naszej opinii to dwie najistotniejsze bariery blokujące możliwość faktycznej dywersyfikacji dostaw poprzez gazoport.

– Dopóki te dwa akty prawne pozostaną w mocy w obecnym brzmieniu to nie ma szans na sprowadzanie dużych ilości dodatkowego surowca na polski rynek bo z jednej strony takie dostawy należałoby dywersyfikować (czym? Dostawami z Rosji?) a z drugiej strony wpada się w obowiązek magazynowy co podnosi koszty dostaw (zakładając, że udałoby się wynająć magazyny od PGNiGu) – twierdzi rozmówca BiznesAlert.pl.

– W kontekście gazu ziemnego ustawa i rozporządzenie są sporym problemem dla wielu graczy z Europy a jednocześnie swoistą tarczą ochronną dla PGNiG-u. Tarczą, która sprawia, że żadna zagraniczna firma łatwo nie zaimportuje gazu do Polski by zaoferować go odbiorcom finalnym. Jeśli chodzi o rynek LNG to nie ma na nim zbyt wielu uczestników. Pytanie czy przez barierę podażową czy z innych powodów – ocenia.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X