Huawei chce konkurować z Teslą na rynku samochodów autonomicznych

20 kwietnia 2021, 14:30 Alert
fot. Flicr/Huawei\
fot. Flicr/Huawei\

Huawei zainwestuje 1 miliard dolarów w badania technologii autonomicznych i samochodów elektrycznych, by nawiązać konkurencję z Teslą i Xiaomi. Na początku jednak koncern chce się skupić na rynku chińskim.

Huawei chce wkroczyć na rynek motoryzacyjny

Technologia autonomicznej jazdy Huawei już w niektórych sferach przewyższyła technologię Tesli, na przykład umożliwiając samochodom przejechanie ponad tysiąca kilometrów bez interwencji człowieka. Chiński gigant telekomunikacyjny będzie najpierw współpracował z trzema producentami samochodów, aby produkować autonomiczne samochody noszące nazwę Huawei jako „podmarkę”. Krąg partnerów będzie mały, a logo będzie umieszczane na samochodach – podobnie jak Intel zwraca uwagę na swoje mikroprocesory w komputerach osobistych – które wykorzystują technologię autonomicznej jazdy. Huawei do tej pory zgodził się na współpracę z BAIC Group, Chongqing Changan Automobile i Guangzhou Automobile Group.

– Dział inteligentnych samochodów jest jedną z największych inwestycji od Huawei. W tym roku zainwestujemy ponad 1 miliard dolarów w rozwój części samochodowych. Chiny co roku produkują 30 milionów samochodów i liczba ta rośnie. Nawet jeśli nie wejdziemy na rynek poza Chinami, jeśli możemy zarobić średnio 10 tysięcy juanów na każdym samochodzie sprzedawanym w Chinach, to już bardzo duży biznes dla Huawei – powiedział rotacyjny prezes korporacji Eric Xu.

Bloomberg/Michał Perzyński

Tesla zakończyła rok z zyskiem po raz pierwszy w historii