Morskie oddziały Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zajęły nad ranem czwartego stycznia 2021 roku zbiornikowiec Hankuk Chemi pływający pod banderą Korei Południowej. Jest to kolejny incydent związany z napięciami pomiędzy Iranem a państwami regionu Zatoki Perskiej.
Współczesne piractwo Iranu
Zbiornikowiec płynął z portu Jubail w Arabii Saudyjskiej do Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zbiornikowiec przewoził ładunek, jednak nie ma informacji jakiego typu. Po przejęciu go przez Irańczyków jednostka została skierowana na wody terytorialne Iranu w okolicy portu Bandar Abbas.
W przeszłości wielokrotnie dochodziło do incydentów związanych z utrudnianiem żeglugi morskiej przez tę cieśninę, strategiczną z punktu widzenia światowego handlu produktami naftowymi i ropą. W 2019 roku Iran kilkukrotnie zajmował statki pływające pod banderami różnych państw. Nie obyło się również bez fizycznych ataków. Najbardziej znanym przykładem było zaminowanie i uszkodzenie tankowca VLCC klasy Aframax Handymax.
Przez Cieśninę Hormuz rocznie jest transportowane ponad 30 procent dziennego wydobycia ropy naftowej pochodzącego z Arabii Saudyjskiej, Iraku, Kuwejtu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W wyniku ostatnich napięć, USA zdecydowały się pozostawić w regionie grupę lotniskową z lotniskowcem USS Nimitz, która miała niebawem opuścić Zatokę Perską.
Argus/Mariusz Marszałkowski
Zdjęcia z kosmosu pokazują, że Iran może pracować nad bronią jądrową