Izrael rozważa udział w Korytarzu Południowym. Jego gaz może dotrzeć do Europy

4 marca 2016, 07:00 Alert

(Azer Tas/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jak informuje portal Azer Tas, w środę 2 marca doszło do spotkania ambasadora Izraela w Azerbejdżanie Dana Stava z delegacją spółki Caspian Energy na czele prezydentem oraz redaktorem naczelnym Caspian Energy International Media Group Natalyą Aliyevą.

Podczas spotkania poruszano tematy współpracy w ramach Caspian European Club (Caspian Business Club) oraz Caspian Energy International Media Group, w tym możliwości rozszerzenia kontaktów na poziomie informacyjnym.

Według ambasadora Południowy Korytarz Gazowy jest bardzo ważnym projektem.

– Europa jest ważnym konsumentem gazu, zwłaszcza biorąc pod uwagę zaniepokojenie w związku z globalnym ociepleniem. W tym aspekcie gaz jest bardzo ważny. Azerbejdżan znajduje się w strategicznym położeniu aby odgrywać ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw, jest w centrum jednego z najważniejszych ośrodków ekonomicznych świata. Z wielkim zainteresowaniem śledzimy proces rozwoju projektu Południowego Korytarza Gazowego. W ciągu najbliższych latach Izrael rozpocznie wydobycie gazu i będzie rozważał możliwość przyłączenia się do inicjatywy Południowego Korytarza Gazowego, w szczególności do Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) – powiedział Stava.

Dyplomata podkreślił, że Izrael z dużym zainteresowaniem śledzi reformy gospodarcze prowadzone przez prezydenta Ilhama Alijewa.

Jeszcze w grudniu 2015 roku w wywiadzie dla agencji Trend Dan Stav mówił, że Jerozolima może przyłączyć się do projektu Południowego Korytarza Gazowego. Według niego strony już przeprowadziły rozmowy, ale kwestia ta będzie ostatecznie rozważana, gdy Izrael określi swoją politykę energetyczną.

Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu ubiegłego roku portal Oxu.az, powołując się na turecką gazetę Daily Sabah informował, że Izrael dla dostaw na światowe rynki swojego gazu ze złoża Lewiatan może wykorzystać rurociągi przechodzące przez terytorium Turcji.

Gaz miałby pochodzić z eksploatowanych już złóż Lewiatan (niepotwierdzone 450 mld m3) i Tamar (potwierdzone 237-254 mld m3) pod kontrolą amerykańskiego Noble Energy oraz izraelskich Delek Drilling i Avner Oil Exploration oraz kilku mniejszych partnerów.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich, przez Gruzję i Turcję. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) biegnącego z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji; będącego w budowie Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) z Turcji do Grecji oraz z planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na ok. 45 mld dol.

Więcej: Gaz z Ziemi Świętej dla Europy