DrogiInfrastrukturaWszystko

Jabłoński: Nowa instytucja kontrolująca proces zamówień publicznych niepotrzebna

NIK apeluje o stworzenie urzędu, który kontrolowałby przetargi i na bieżąco udoskonalał prawo z nimi związane. Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, w wypowiedzi dla droga.tv podkreśla, że w Polsce powinna istnieć instytucja, która zajmowałaby się koordynacją zamówień publicznych oraz nadzorowaniem prawa w tym zakresie. Do jej kompetencji należałby też nadzór nad inwestycjami wykonywanymi w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.

– Im więcej podmiotów, uczestniczących w jakimś procesie, tym staje się on mniej czytelny, absorbuje więcej czasu i coraz większy problem sprawia określenie jej kompetencji. Zatem dla usprawnienia procesów zarządzania różnym procedurami szczebla krajowego trzeba zmniejszać liczbę jego uczestników i poziom regulacji, a nie – zwiększać – przekonuje w rozmowie z naszym portalem Ireneusz Jabłoński, członek zarządu Centrum im. A. Smitha.

W przekonaniu Jabłońskiego jeśli chce się uprościć ten proces należy go istotnie ograniczyć do niezbędnego minimum, co do wartości i przedmiotu. A także wyeliminować, uprościć lub ograniczyć liczbę instytucji, sprawujących funkcje nadzorcze nad systemem zamówień publicznych. A tym, które pozostaną – dać pełne kompetencje do jego kontroli.

– Przecież już obecnie kontrolę nad tym systemem sprawuje Urząd Zamówień Publicznych – mówi dalej Jabłoński. – Na poziomie samorządów funkcjonuje Regionalna Izba Obrachunkowa, jest także Najwyższa Izba Kontroli, prokuratury. A dodatkowo monitoruje te procesy CBA, CBŚ i ABW. Plus pośrednio komisje rewizyjne czy audytowe poszczególnych ministerstw czy w kancelarii premiera.

– W sumie takich instytucji kontrolujących jest pewnie kilkanaście. I to w zupełności wystarczy – konkluduje ekspert Centrum im. A. Smitha.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X