EnergetykaGaz.Wszystko

Jackiewicz: Termin faktycznego oddania terminala LNG do eksploatacji nie jest obecnie znany

KOMENTARZ

Dawid Jackiewicz

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Terminal LNG w Świnoujściu to najważniejsza w ostatnim dziesięcioleciu inwestycja w obszarze bezpieczeństwa energetycznego kraju. Niestety, budowa tego obiektu jest znacznie już opóźniona i termin jego faktycznego oddania do eksploatacji, wbrew ostatniej deklaracji Pani Premier o rozpoczęciu rozruchu, nie jest obecnie znany. Historię błędów i zaniedbań tej kluczowej inwestycji oddaje raport NIK z marca br.

Dodatkowym i bulwersującym zjawiskiem jest towarzyszący budowie terminalu konflikt pomiędzy inwestorem (PLNG), a konsorcjum wykonawczym (Saipem). Pomimo już ponad rocznego opóźnienia, wymuszenia przez wykonawcę aneksu do umowy (zarówno cenowego jak i terminowego) oraz dalszej eskalacji swoich żądań, inwestor nie potrafił rozwiązać tej zadziwiającej sytuacji. W rozwiązanie konfliktu włączył się rząd w osobach poprzedniego i obecnego Ministra Skarbu i dopiero ten ostatni doprowadził do podpisania porozumienia, którego skuteczność jest jednak problematyczna i zostanie zweryfikowana pod koniec roku.

Jednocześnie w mediach pojawiały się już wielokrotnie informacje o stopniu zaawansowania budowy i terminach jej ukończenia.

Ta żonglerka informacyjna jest często zwykłą manipulacją:
• podając zaangażowanie w wys. 98,3 % (od niemal roku) pragnie się poinformować o bliskim zakończeniu budowy
• podając kolejne terminy dopłynięcia metanowca do terminalu LNG, pragnie się wywołać wrażenie, że oto do końca 2015 r. rozpocznie się eksploatacja terminalu.
• podając informację o 100% zaawansowaniu budowy i rozpoczęciu rozruchu pragnie się wywołać wrażenie, że inwestycja ta została zakończona i oddana do użytkowania

Nic bardziej mylnego.

Dotarcie do naszego wybrzeża pierwszego metanowca w celu rozruchu wcale nie oznacza zakończenia budowy, a stanowi jedynie dalszy ciąg przygotowania terminalu do eksploatacji.

Otóż pierwszy statek z LNG będzie służył tzw. wychładzaniu instalacji terminala, które to, z uwagi na bezpieczeństwo i złożoność tego procesu, wymaga co najmniej kilku tygodni.

Należy mieć również na uwadze, że podczas procesu wychładzania mogą zostać wykryte różne usterki bądź nawet awarie urządzeń, które będą musiały być usunięte, co znowu wymaga czasu w zależności od ich skali.
Oznacza to, że ustalenie daty uzyskania sprawności instalacji i doprowadzenia do pozwolenia na użytkowanie jest w tym stanie niewiedzy niemożliwe, bowiem proces usuwania usterek może trwać w rezultacie nawet kilka miesięcy.
A zatem, jeśli wychładzanie rozpocznie się na przełomie 2015/2016, to na rozpoczęcie eksploatacji terminalu LNG będzie trzeba poczekać na drugą połowę 2016 r., o ile nie nastąpią inne nieoczekiwane zdarzenia.

Tak więc zapewnienia tak Pani Premier, jak i Ministra Skarbu, że już w drugim kwartale przyszłego roku terminal LNG rozpocznie regularną pracę są przedwczesne.

Tym niemniej, życzę Inwestorowi i Wykonawcy by Gazoport został skutecznie oddany do użytkowania – możliwie jak najszybciej, ponieważ ta inwestycja jest kluczowa dla zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podobnie, jak cała Polska – z radością i ulgą przyjmę wiadomość o faktycznej realizacji tego ważnego dla nas wszystkich przedsięwzięcia.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X