Jakóbik: Co Polska będzie chciała uzyskać na zakończenie COP24?

4 grudnia 2018, 10:30 Środowisko
Spodek Katowice fot.1
Spodek w Katowicach. Fot. COP24

Do 14 grudnia trwać będzie szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Polska będzie chciała przekonać inne kraje do swojego pomysłu ograniczania emisji dwutlenku węgla.

COP24, to 24 sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a w wydarzeniu bierze udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu. Planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie Paryskie. Jest to pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Dyskutowany pakiet wdrażający ma sprecyzować na kolejne lata praktyczne aspekty realizacji Porozumienia.

– Mają zostać przyjęte tzw. reguły katowickie, lansowane przez polską prezydencję, które mają zapewnić prowadzenie realistycznej polityki klimatycznej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

W ocenie eksperta atmosfera wokół szczytu i na samym szczycie będzie napięta.

– Polska będzie mieć okazję, aby wylansować nasz pomysł, jakim jest zalesianie, jako metodę walki z rosnącą emisją dwutlenku węgla – mówi W.Jakóbik.

Większość państw UE jest za zdecydowaną walką ze szkodliwą emisją CO2, poprzez metody przynoszące jednak szybsze efekty, czyli poprzez redukcję emisji przez energetykę opartą na węglu kamiennym.

eNewesroom.pl