EnergetykaEnergia elektrycznaOpinieWszystko

Jakóbik: Interkonektory, kryzys zaufania, deglobalizacja, taka sytuacja

Linia wysokiego napięcia energetyka energia

fot. Pixabay

Transformacja energetyczna notuje zadyszkę widoczną tuż za miedzą Polski, bo Skandynawia już nie chce integrować rynków z Niemcami. Czy ten kryzys zaufania we wspólny rynek energii w Europie sprawi, że zacznie się zwijać? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

  • – Niemcy mają jedną strefę cenową i zmienne ceny energii wynikające z coraz większego udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji wysyłają zdaniem norweskiego ministra energii Terje Aaslanda „niewłaściwe sygnały rynkowe”, tworząc zatory w infrastrukturze uniemożliwiające usuwanie niedoborów efektywnie – pisze autor.
  • – Warto w tym kontekście przypomnieć o niechęci Polski oraz Czech do dalszej integracji z rynkiem energii elektrycznej Niemiec z poprzedniej dekady ze względu na zjawisko tak zwanych przepływów kołowych – ocenia.
  • – Problemy w relacjach energetycznych Niemiec i Skandynawii pokazują zatem wyzwania związane z łączeniem rynków energii – pisze Wojciech Jakóbik.

Unia Europejska integruje wymianę energią i gazem. Najbardziej ambitne plany zakładają stworzenie wspólnego operatora sieci przesyłowych w Unii Europejskiej, jednakże widać kryzys zaufania wobec niewidzialnej ręki rynku energii. Norwegia ostrzega Niemcy, że ich rynek energii destabilizuje ościenne. Norwedzy mają podzielony rynek na kilka stref cenowych i wahania cen w jednym z regionów nie przenoszą się potem na cały kraj. Niemcy mają jedną strefę cenową i zmienne ceny energii wynikające z coraz większego udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji wysyłają zdaniem norweskiego ministra energii Terje Aaslanda „niewłaściwe sygnały rynkowe”, tworząc zatory w infrastrukturze uniemożliwiające usuwanie niedoborów efektywnie.

Portal Montel opisuje jak to czasami operator północno-niemiecki Tennet musi blokować dostawy energii z Norwegii przez połączenie Nordlink ze względu na obciążenie sieci wynikające z faktu, że nadwyżka z północy Niemiec bogatej w OZE nie może dotrzeć na południe, a mimo to ceny są ogólnokrajowe i na tyle niskie, że nie zachęcają do kontraktowania. Operatorzy sieci przesyłowych poprzez stowarzyszenie ACER planują do końca roku ocenić zasadność tworzenia oddzielnych stref cenowych w Europie w celu bardziej efektywnego wykorzystania sieci przesyłowych.

Z tych samych powodów Szwecja odmówiła w ostatnim czasie budowy nowego połączenia elektroenergetycznego Hansa PowerBridge o mocy 700 MW. Rząd Szwecji nie chce nowgo połączenia przez Morze Bałtyckie z Niemcami, uznając ich rynek za „nieefektywny” oraz „eksportujący wysokie ceny energii” a także zagrażający destabilizacją wymiany energią w Szwecji. Szwedzi także mają kilka stref cenowych jak Norwedzy.

Warto w tym kontekście przypomnieć o niechęci Polski oraz Czech do dalszej integracji z rynkiem energii elektrycznej Niemiec z poprzedniej dekady ze względu na zjawisko tak zwanych przepływów kołowych. Nadwyżki energii z rynku niemieckiego trafiały na rynki sąsiadów zmniejszając rentowność pracy ich elektrowni. Receptą stały się przesuwniki fazowe pozwalające ograniczyć to zjawisko.

Problemy w relacjach energetycznych Niemiec i Skandynawii pokazują zatem wyzwania związane z łączeniem rynków energii. Należy rozważyć jak nie wylać dziecka z kąpielą, łączyć rynki dalej, ale przy zapewnieniu stabilności, o którą będą spokojne wszystkie kraje a nie wybrańcy uzyskujący ją kosztem innych. W innym wypadku każdy kraj członkowski zbuduje własną, stabilną podstawę krajowego systemu elektroenergetycznego niczym Niemcy planujące 20 GW energetyki gazowej do stabilizacji Odnawialnych Źródeł Energii, a wymiana transgraniczna będzie mniejsza, nie większa, pomimo formalnego kursu na łączenie rynków. Byłoby to kolejne zjawisko wpisujące się w trend widoczny w czasach kryzysowych i zwany deglobalizacją, czyli naciskiem na odbudowę suwerenności oraz tworzenie niezależnych łańcuchów dostaw.

Zachmann: Potrzebujemy koordynacji rynków energii, bo inaczej nasza praca na nic (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X