Jamalski gazoport otrzyma nową pomoc od rządu

5 października 2015, 12:00 Alert

(Interfax/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Projekt Jamał LNG - wizualizacja.
Projekt Jamał LNG - wizualizacja.

Ministerstwo rozwoju gospodarczego uzgodniło warunki dla wydania projektowi Jamał LNG drugiej transzy z Funduszu Bogactwa Narodowego (FBN) w wysokości 75 mld rubli – powiedział agencji Interfax wiceszef resortu Nikołaj Podguzow.

– Przekazanie drugiej transzy jest uwarunkowane wypełnieniem ustalonych zasad. Jest to porozumienie resortu gospodarki oraz bankami – uczestnikami finansowania projektu tzw. testów technicznych, które mówią o tym, że projekt jest zrealizowany i oddany do eksploatacji – stwierdził Podguzow.

– Dlaczego jest to ważne. Gdyby te testy nie zostały wykonane, obecna gwarancja akcjonariuszy na spłatę zobowiązań w tym i FBN. I te testy uzgodniliśmy z bankami a odpowiednie pismo zostało przesłane do ministerstwa finansów – dodał.

Warto przypomnieć, że 24 sierpnia agencja RIA Novosti informowała o wypowiedzi dla dziennikarzy ministra rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew, którystwierdził, że rosyjskie władze dążą do powiązania udzielenia kolejnej transzy środków z FBN na realizację projektu Jamał LNG z pozyskaniem finansowania z innych źródeł.

Jak informował 24 sierpnia BiznesAlert.pl rosyjska spółka naftowa Novatek należąca do Leonida Michelsona i Giennadija Timczenko jest bliska osiągnięcia porozumienia z chińskim funduszem inwestycyjnym w sprawie sprzedaży 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG.

– Pojawia się kwestia dotycząca powiązania finansowania z FBN z finansowaniem z innych źródeł. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji kiedy to nasze zobowiązania dotyczące FBN realizujemy w pełni a względem pozostałych inwestorów – nie do końca. Chcemy zsynchronizować te dwie rzeczy. Dopóki oni nie przedstawili sprawy w ten sposób jaki my byśmy chcieli – powiedział Uljukajew.

Jak informował 31 lipca BiznesAlert.pl,według dyrektora do spraw finansowych Novateku Marka Jetway w ciągu najbliższych kilku tygodni spółka spodziewa się uzyskania drugiej transzy środków z FBN w wysokości 75 mld rubli.

Pierwsza część środków z FBN na rzecz projektu Jamał LNG tj. 75 mld rubli została przekazana w lutym tego roku. Na początku czerwca minister finansów Anton Siluanow mówił, że druga transza zostanie przekazana po raporcie dotyczącym sukcesów związanych z zainwestowanymi w ramach pierwszej transzy pieniędzmi. 10 lipca poinformowano, że Jamał LNG w pełni zainwestować przekazane mu dotychczas środki.

– Niedawno razem z naszymi partnerami podpisaliśmy przed ministerstwem finansów gwarancję o wyrażeniu zainteresowania uczestnictwem w projekcie Jamał LNG co jest warunkiem dla otrzymania drugiej transzy środków z FBN. Oczekujemy, że druga transza w wysokości 75 mld rubli zostanie nam przekazana w przeciągu kilku najbliższych tygodni – 0powiedział dyrektor finansowy Novateku.

Warto odnotować, że w czerwcu (o czym informował BiznesAlert.pl) szef rosyjskiej spółki Leonid Michelson oczekiwał, że pozyska wspomnianą drugą część środków w lipcu, a nie jak wcześniej zapowiadano do końca czerwca. W lutym rosyjskie ministerstwo finansów ze środków Funduszu nabyło obligacje Jamał LNG o łącznej wartości nominalnej 1,21 mld dolarów na sumę 75 mld rubli w ramach pierwszej transzy wydzielonych z NFB środków. Całkowita wysokość środków wydzielonych dla Novateku wynosi 150 mld rubli.

Wówczas zapytany przez dziennikarzy o dotyczące uzyskania drugiej transzy z Funduszu Michelson odpowiedział ,,Będzie to raczej w lipcu. Myślę, że będzie to lipiec”. Jeszcze w marcu szef Novateku zapowiadał, że wspomniane środki zostaną wypłacone w drugim kwartale tj. do końca czerwca. O problemach finansowych projektu Jamał LNG pisaliśmy w naszej analizie pt. Problemy Jamał LNG czyli Gazprom skazany na gazociągi.

Projekt Jamał LNG przewiduje budowę terminala LNG o przepustowości 16,5 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie w oparciu o bazę surowcową zlokalizowaną na złożu Południowe Tambejskoje. Całkowity koszt projektu wynosi 26,9 mld dolarów. Oczekuje się, że pierwszy etap budowy terminala zostanie zakończony w 2017 roku.

Planowane są w sumie trzy etapy inwestycji. Projekt jest realizowany przez Novatek razem z francuskim Totalem oraz chińskim CNPC gdzie Rosjanie posiadają 60 procent udziału a pozostałe spółki odpowiednio po 20 procent. W ramach projektu uzgodniono sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla hiszpańskiej spółki Gas Natural (2,5 mln ton rocznie), CNPC (3 mln ton rocznie), Total (4 mln ton), Novatek Gas & Power (2,86 mln ton rocznie) oraz Gazprom Marketing & Trading (3 mln ton rocznie).

Warto odnotować fakt, że 3 września podczas wizyty rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w Chinach przedstawiciele Novateku oraz Funduszu Jedwabnego Szlaku (FJS) podpisali ramową umowę o zakupie 9,9 procent udziałów w projekcie Jamał LNG . Dzięki temu FJS będzie uczestniczył w swoim pierwszym projekcie w sektorze naftowo-gazowym.

Czytaj więcej:

Gazprom sprzeda LNG Niemcom i Japończykom

20 mld dolarów na jamalski gazoport

Grecy pomogą Chińczykom przy rosyjskim gazoporcie