Jędrzejczyk: Rozmowy o dostawach ropy z Iranu do Polski trwają (ROZMOWA)

15 czerwca 2016, 07:30 Energetyka

ROZMOWA

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Sławomir Jędrzejczyk, Wiceprezes Zarządu PKN Orlen ds. Finansowych, podkreślił, że rozmowy dotyczące dostaw irańskiej ropy do Polski wciąż trwają. Finalizowane są zaś rozmowy z rosyjskim Rosnieftem dot. importu ropy do czeskich zakładów spółki. 

BiznesAlert.pl: Na jakim etapie znajdują się rozmowy na temat dostaw irańskiej ropy dla PKN Orlen? Kiedy nastąpić może podpisanie umowy oraz pierwsza dostawa surowca?

Sławomir Jędrzejczyk, Wiceprezes Zarządu PKN Orlen  ds. Finansowych: Rozmowy na temat potencjalnej współpracy trwają, jednak na tym etapie jest za wcześnie by mówić o jakichkolwiek szczegółach.

Jakie jest Państwa podejście do projektu Odessa-Brody-Gdańsk oraz do deklaracji rządu na ten temat? Czy PKN Orlen byłby zainteresowany zakupem irańskiej ropy dostarczanej na Ukrainę?

Wielokrotnie deklarowaliśmy, że jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju dywersyfikację dostaw ropy naftowej. W tym kontekście jesteśmy neutralni logistycznie. Im więcej kierunków dostaw surowca, im większa dostępność ropy tym lepiej dla nas. Jak wiemy w tej chwili dysponujemy dwoma kierunkami: ropociągiem Drużba oraz dostawami z Morza Bałtyckiego. Gdyby pojawił się trzeci kierunek, to stwarzałoby to jeszcze większe możliwości ale trudno w tym momencie mówić na ile realizacja tego projektu jest realna.

Czy bardziej opłacalne są dostawy trasą przez Ukrainę czy te, które docierają nad Bałtyk?

To jest oczywiście kwestia kalkulacji. W tej chwili nie wiemy jakie są szanse na zrealizowanie projektu ukraińskiego, jakie byłyby parametry współpracy. Jest zdecydowanie za wcześnie aby to komentować.

W rosyjskich mediach pojawiła się informacja o tym, że na posiedzeniu zarządu spółki Rosnieft omawiano kwestie związane z realizacją podpisanej umowy z PKN Orlen. Czy otrzymaliście Państwo wiadomość zwrotną od Rosjan? Jak koncern ocenia współpracę z Rosnieftem?

Nie otrzymaliśmy takiej informacji. W grudniu podpisaliśmy aneks do umowy z Rosnieftem. Jesteśmy zadowoleni z warunków, które wynegocjowaliśmy. Rosnieft dostarcza ropę do Polski i Czech już od kilku lat i do tej pory współpraca układa się dobrze i wierzymy, że tak będzie w przyszłości.

Czy już trwają rozmowy na temat dostaw ropy do należącej do PKN Orlen rafinerii w Czechach?

Do końca czerwca obowiązuje umowa z Rosnieftem. Mogę powiedzieć, że jesteśmy na finiszu negocjacji dotyczących dostaw do Czech w kolejnych latach. Niedawno podpisaliśmy też umowę z Saudi Aramco, na bazie której możemy realizować dostawy ropy arabskiej również do Czech.

Czy w najbliższym czasie PKN Orlen planuje akwizycję?

W naszej podstawowej strategii czyli w budżecie na 2016 rok nie zakładamy żadnych znaczących transakcji M&A. Analizujemy ewentualne akwizycje stacji paliw w Niemczech czy też w Czechach.

Rozmawiał Piotr Stępiński