Karpiński: Unia Energetyczna może integrować UE

24 czerwca 2014, 11:22 Energetyka

Propozycja utworzenia unii energetycznej może być czynnikiem silnie integrującym Unię Europejską – powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński podczas IV Europejskiego Kongresu Finansowego, który rozpoczął się w poniedziałek w Sopocie. 

Bezpieczeństwo finansowe to stabilne, dobrze zarządzane i nadzorowane instytucje finansowe. Spółki, w których znaczącym akcjonariuszem jest Skarb Państwa są bardzo ważnym składnikiem polskiego rynku finansowego. Nasza strategia właścicielska zakłada wzmocnienie ich wiodącej roli na rynku krajowym i w regionie. Będziemy wspierać działania budujące ich wartość i pozycje – powiedział Karpiński. – Dziś sytuacja za wschodnią granicą UE sprawia, że kwestie bezpieczeństwa znów uzyskują priorytet.

Tegoroczny Kongres jest poświęcony przede wszystkim zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem finansowym i energetycznym Unii Europejskiej. Uczestnicy paneli odpowiedzą m.in. na pytanie czy możliwa jest dalsza polityczna integracja UE bez zapewnienia bezpieczeństwa finansowego i energetycznego.

– Możemy również odwrócić to pytanie – czy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i energetycznego bez mądrych decyzji polityków, którzy działają w imię wspólnego interesu Unii Europejskiej, a nie partykularnych celów poszczególnych państw? Proponowana przez polski rząd unia energetyczna to pomysł na sprowadzenie do wspólnego mianownika rozbieżnych interesów gospodarczych i test na solidarność europejską – powiedział Włodzimierz Karpiński. – Kolejnym sprawdzianem solidarności będzie teraz czerwcowe spotkanie przywódców unijnych, którzy podejmą decyzję w tej sprawie.

Włodzimierz Karpiński mówił również o Giełdzie Papierów Wartościowych, która jest największą w regionie pod względem kapitalizacji.

– Jednak dotychczasowe motory rozwoju dla giełdy wyczerpują się. Dlatego przed nami trudne decyzje dotyczące rynku kapitałowego, które wyznaczą drogę jego rozwoju na kolejne lata – powiedział Włodzimierz Karpiński.

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie to spotkanie czołowych, europejskich i krajowych polityków, przedstawicieli świata biznesu i nauki. Efektem pracy uczestników kongresu będą rekomendacje dla Polski i Unii Europejskiej.