Zmierzch Karty Energetycznej, tarczy przeciwko klimatowi, która mogła posłużyć Rosjanom

10 lipca 2023, 06:00 Alert

Europejska Karta Energetyczna pozwalała koncernom paliwowym kwestionować zapisy polityki klimatycznej, ale mogła także posłużyć Rosjanom przeciwko Polsce albo Komisji Europejskiej. Bruksela sugeruje jej odrzucenie.

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)
Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

Część krajów unijnych oraz Unia Europejska są stroną karty od 1994 roku. Ma prymat nad prawem krajowym i jest wykorzystywana przez spółki wykorzystujące paliwa kopalne do kwestionowania unijnej polityki klimatycznej, jeżeli uznają, że rządy szkodzą ich interesom. Komisja Europejska proponuje jej wycofanie państwom członkowskim i Parlamentowi. Polska wycofała się z karty, podobnie jak Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Hiszpania czy Holandia. Cypr, Słowacja i Węgry pozostają przy karcie w wersji z poprawkami z 2022 roku.

Karta Energetyczna mogła być wykorzystywana do arbitrażu Gazpromu przeciwko Polsce albo Komisji Europejskiej w sporze o sporny projekt Nord Stream 2. Byłaby to kolejna płaszczyzna sporu z Rosjanami. – Traktat ten pozwala inwestorom poszkodowanym przez będące jego sygnatariuszami państwa i organizacje międzynarodowe na wszczęcie procesu arbitrażowego. Ponieważ jedną ze stron Karty Energetycznej jest Unia Europejska jako całość, daje to możliwość pozwania Unii. Stawką w tej grze jest z kolei odszkodowanie liczone w setkach milionów, jeśli nie w miliardach euro – pisał Maciej Nowakowski z Esperis w BiznesAlert.pl.

Reuters / Bloomberg / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Gaz odnawialny zamiast Baltic Pipe? Druga fala dekarbonizacji może zagrozić Polsce