Kazachski KazmunaiGaz (KMG) ogłosił, że kwestia przejęcia udziałów w niemieckiej rafinerii PCK w Schwedt nie jest aktualna. Natomiast w przypadku bułgarskiej rafinerii Burgas kazachski koncern został zaproszony do udziału w przetargu na nabycie rafinerii LUKOIL Neftokhim Burgas.
Temat ewentualnego przejęcia części udziałów w rafinerii Schwedt pojawił się po tym, jak Rosnieft, który posiada 54 procent udziałów tej rafinerii, w połowie 2023 roku, zaczął kupować ropę w Kazachstanie. Udział Rosnieftu są objęte zarządem komisarycznym przez niemiecki rząd. Rosyjska firma, zdaniem niemieckiego rządu, szuka obecnie na nie kupca.
Rumuńsko-bułgarska synergia
KMG posiada moce rafineryjne w Rumunii i po ewentualny poszerzeniu działalności w Bułgarii koncern ma nadzieje na skorzystanie z odpowiednich synergii. Szczególnie korzystne pod tym względem może być także położenie terminalu naftowego w Konstancy na wybrzeżu Morza Czarnego, którego współwłaścicielem jest KMG i przez który kazachska ropa dostarczana jest do rumuńskich rafinerii.
Sankcje wobec Rosji
W 2023 roku Bułgaria podjęła decyzję o zakazie importu rosyjskiej ropy. Na tej decyzji skorzystał głównie Kazachstan, który dostarcza 40 procent ropy przetwarzanej w Bułgarii. Zdolność produkcyjna rafinerii w Burgas wynosi 9 milionów ton ropy rocznie.
Kursiv Media / Aleksandra Fedorska
Ceny ropy idą w górę po niepokojących sygnałach z OPEC+ i Rosji