KE doceniła rolę wodoru w nowej strategii przemysłowej

11 marca 2020, 11:15 Alert
Komisja Europejska KE
Budynek Komisji Europejskiej fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

W ramach nowej strategii przemysłowej Unia Europejska dokona przeglądu zasad pomocy publicznej i uruchomi projekt produkcji czystego wodoru, aby stopniowo zastępować paliwa kopalne i umożliwić firmom europejskim utrzymać przewagę konkurencyjną na rynkach światowych pomimo walki z emisjami gazów cieplarnianych.

Strategia przemysłowa UE

Strategia przemysłowa UE, przedstawiona we wtorek przez Komisję Europejską, zawiera długoterminową wizję ukierunkowania przemysłu na realizację celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku. – Zarządzanie cyfryzacją i dekarbonizacją oraz unikanie zewnętrznych zależności w nowym kontekście geopolitycznym wymaga radykalnych zmian i trzeba zacząć już teraz – powiedział komisarz ds. przemysłu Thierry Breton.

Komisja zaproponuje publiczno-prywatny „sojusz” na rzecz produkcji czystego wodoru, wraz z modelem rozwoju baterii o wartości 8,3 miliarda euro z udziałem siedmiu krajów UE i 17 firm. Wykorzystanie wodoru jako alternatywnego źródła paliwa dla węgla lub gazu może obniżyć emisje w sektorach, gdzie obniżenie emisyjności będzie trudne, takich jak produkcja stali czy budownictwo, ale technologia ta jest wciąż uznawana za drogą. Firmy będą wymagać ogromnych ilości czystej energii do wspierania technologii takich jak produkcja wodoru. Bruksela opracuje bardziej szczegółowy plan, który pomoże zabezpieczyć tę podaż.

W przyszłym roku Komisja dokona również przeglądu zasad pomocy państwowej na energetykę i środowisko, aby zachęcić państwa członkowskie do przeznaczania funduszy krajowych na zwiększenie takich projektów. Grupa ośmiu krajów UE – Bułgaria, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Luksemburg, Rumunia i Hiszpania – z zadowoleniem przyjęła strategię przemysłową. Jak napisali w oświadczeniu, plan Komisj jest „krokiem we właściwym kierunku”, ale musi być poparty finansowaniem z następnego długoterminowego budżetu UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uznała Europejski Zielony Ład za strategię wzrostu dla Europy. Zobowiązała się zmobilizować 1 bilion euro inwestycji w ciągu następnych dziesięciu lat, aby pomóc firmom z UE ograniczyć emisje, jednocześnie zwiększając zatrudnienie i uzyskując przewagę w zakresie nowych technologii.

Reuters/Michał Perzyński

Rewolucja wodorowa. Co na to prawo? (ANALIZA)