EnergetykaEnergia elektryczna

Klimiuk: Energetyka potrzebuje nowych pokoleń fachowców

fot. pixabay.com

Ogromną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego musimy mieć wykwalifikowaną kadrę, zarówno do pracy w elektrowniach, konserwacjach czy remontach linii dystrybucyjnych – powiedziała w opublikowanej w “Rzeczpospolitej” rozmowie Alicja Barbara Klimiuk, wiceprezes RZ PKEE, p.o. prezesa Energi.

Dzisiaj brakuje nam młodych specjalistów głównie z powodu luki pokoleniowej. Szczególnie dotyka ona specjalistów z obszaru techniczno-inżynieryjnego. Nie ma co ukrywać, zasoby ludzkie po prostu się starzeją. – powiedziała Barbara Klimiuk. Poinformowała, że Energa prowadzi własne wewnętrzne statystyki, które są zgodne z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że braki widoczne są przede wszystkim na stanowiskach elektromonterów, techników i dyspozytorów.

– Przez lata poprzez brak konkretnej wizji polskiej gospodarki i dostosowanego do niej systemu edukacji kształcenie zawodowe zostało zaniedbane. Dziś najważniejszym czynnikiem, jaki wpływa na obecną sytuację, jest niewystarczające przygotowanie młodych kandydatów do pracy na poziomie szkół technicznych i zawodowych. Jeśli chcemy naprawić sytuację, musimy działać szybko i skutecznie – powiedziała w rozmowie w “Rzeczpospolitej”.

P.o. prezesa Energi przypomniała, że Ministerstwo Energii podejmuje wiele inicjatyw, których celem jest rozwój edukacji nowych kadr w energetyce. Do działań tych włączyła się również Energa. W tym roku szkolnym dwudziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Ostrołęce rozpoczęło naukę w nowej klasie o profilu Technik Energetyk, której powstanie jest wspólną inicjatywą spółki Energa Elektrownie Ostrołęka SA i miasta Ostrołęki.

Również działająca przy spółce Fundacja Energa dołączyła niedawno do Programu Stypendialnego Bona Fide Fundacji Orlen – Dar Serca, wspierającego finansowo szczególnie uzdolnionych polskich studentów.

Barbara Klimiuk zwróciła również uwagę, że Energa Operator od kilku lat prowadzi program “Energ(i)a do nauki”, w zakresie którego współpracuje już z 18 szkołami średnimi posiadającymi klasy o profilach technik elektryk bądź technik energetyk, a także z czterema szkołami wyższymi.

– Program “Energ(i)a z nauką” do 2017 r. pozwolił na praktyczne przeszkolenie ok. 100 młodych energetyków. Ponadto w jego ramach doposażamy laboratoria i warsztaty, fundujemy stypendia dla najlepszych oraz możliwość zbierania doświadczenia w miejscach związanych z energetyką, np. na poligonie treningowym niedaleko Pruszcza Gdańskiego czy na terenie naszych elektrowni wodnych – powiedziała w rozmowie w “Rzeczpospolitej” Barbara Klimiuk.

Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X