Kliszcz: Spółki energetyczne straciłyby na przejęciu kopalń

17 września 2014, 10:12 Energetyka

Analitycy Domu Maklerskiego mBanku oszacowali wpływ ewentualnego przejęcia kopalń Kompani Węglowej przez spółki energetyczne na wartość ich akcji – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Dziennik przypomina, że po ubiegłotygodniowej wypowiedzi wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza, o możliwym przejęciu przez Eneę, PGE i Tauron kopalń węgla kamiennego, wartość tych spółek na GPW spadła o 2,65 mld zł.

Informację później dementował sam Tomczykiewicz, a także resort skarbu oraz prezesi spółek energetycznych, ale jak donosi „Puls Biznesu” analitycy DM mBanku postanowili oszacować negatywny wpływ nabycia kopalni na wycenę PGE oraz Tauronu.

Według ich wyliczeń w przypadku tej pierwszej spółki wyniósłby on 1,27 zł na akcję, a w przypadku Tauronu – 0,63 zł. Szacunki wykonano przy założeniu, że PGE przejmie kopalnie o potencjale produkcyjnym 6 mln, a Tauron – 3,2 mln ton, co ma odpowiadać ich potrzebom zakupowym.

Cytowany przez „PB” Kamil Kliszcz z DM mBanku zaznacza, że te wyliczenia wraz napływem nowych informacji mogą ulegać korektom, ale podkreśla jednocześnie zapowiedzi dotyczące konsolidacji kopalń z energetyką osłabiają sentyment inwestorów do spółek energetycznych.

Źródło: Puls Biznesu/CIRE.PL