EnergetykaGaz.Opinie

Kloc: Walka z emisjami metanu może zabić polski węgiel koksujący

Izabela Kloc. Fot. Parlament Europejski

Izabela Kloc. Fot. Parlament Europejski

Włączenie metanu do ETS doprowadzi do likwidacji takich przedsiębiorstw jak Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w Europie – pisze Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polecam moje wystąpienie podczas posiedzenia komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

W naszej debacie na temat strategii metanowej chciałabym zwrócić uwagę na kilka potencjalnych problemów:

Włączenie metanu do ETS doprowadzi do likwidacji takich przedsiębiorstw jak Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w Europie. Węgiel koksowy został wpisany na listę surowców krytycznych. Zamknięcie firmy, która jest niezbędnym elementem dla unijnej gospodarki, jest nierozważne, nieekonomiczne i mówiąc wprost po prostu głupie.

Pamiętajmy, że wpływ metanu na globalne ocieplenie jest nadal przedmiotem sporu naukowego i wielu poważnych ekspertów twierdzi, że jest on cztery razy niższy niż dwutlenek węgla i dziesięć razy niższy niż para wodna.

Szczególnym problemem jest emisja metanu w kopalniach węgla. Należy wprowadzić zmianę w dyrektywie ETS poprzez zniesienie limitu dla jednostek wytwarzających energię z metanu. I wtedy cały wychwytywany metan może zostać przekształcony w energię. Obecnie poziom ten wynosi tylko 20 megawatów, co powoduje niemożliwość wykorzystania całego wychwytywanego metanu do produkcji energii. Część pozostała ponad limit musi zostać spalona z emisją do atmosfery.

Aby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery to ograniczenie koniecznie trzeba znieść. I tu jest wielka rola Komisji Europejskiej.

izabelakloc.pl

Kloc: Jeśli polityka klimatyczna przyspieszy jeszcze bardziej, Niemcy czeka polityczne trzęsienie ziemi


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X