AlertEnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

KOBIZE: Prawo klimatyczne może zmusić Polskę do szybszego odejścia od węgla

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Energią (KOBIZE) przygotował analizę w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL poświęconą wpływowi ewentualnego przyspieszenia polityki klimatycznej na Polskę. Oznaczałoby ono dodatkowe koszty dla całej Unii Europejskiej i konieczność szybszego odchodzenia od węgla w Polsce.

Projekt prawa klimatycznego przedstawiony przez Komisję Europejską zakłada, że zaproponuje ona krajom członkowskim podniesienie celu redukcji emisji CO2 z obecnych 40 procent do 2030 roku do 50-55 procent. Taki wzrost oznaczałby podniesienie ceny uprawnień do emisji w systemie handlu emisjami EU ETS, przekładając się na wzrost obciążeń dla energetyki.

KOBIZE wyliczył, że podniesienie celu redukcyjnego do 50 procent spowodowałoby wzrost ceny oprawnień do 34 euro za tonę w 2025 roku i 52 euro w 2030 roku. Podwyżka do 55 procent oznaczałaby wzrost kosztu uprawnień do 41 euro za tonę w 2025 roku i 76 euro za tonę do 2030 roku. W zależności od podwyżki koszt zakupów uprawnień na terenie Unii Europejskiej objętych EU ETS wzrósłby o 10-18 mld euro. Podwyżka oznaczałaby także, że do systemu nie trafiłyby żadne nowe uprawnienia z aukcji oraz bezpłatne uprawnienia dla sektora przemysłowego, a zatem budżety państw członkowskich nie mogłyby już zarabiać na handlu tymi dokumentami. Natomiast wprowadzenie wyższego celu redukcji doprowadziłoby do zamierzonego spadku wykorzystania paliw kopalnych przy wytwarzaniu energii o odpowiednio 18 i 30 procent.

Polska czerpiąca 79 procent energii z węgla musiałaby znacznie zredukować użycie wszystkich paliw kopalnych. Projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada 60-procentowy udział tego paliwa w miksie energetycznym w 2040 roku. – Proces ten musiałby przebiegać w bardzo krótkim czasie ze względu na drastyczny wzrost cen CO2. Z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia nie jest to po prostu możliwe – stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

Podniesienie celów redukcyjnych w sektorze non-ETS, a więc w przypadku Polski głównie transportu, spalania paliw w sektorze komunalnym i rolnictwie, będzie oznaczało konieczność szybkich zmian, między innymi poprzez rozwój elektromobilności.

KOBIZE/Wojciech Jakóbik

Dąbrowski: Prawo klimatyczne to szybkie odejście od węgla. Jest niemożliwe


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X