EnergetykaEnergia elektrycznaInfrastruktura

Kolejne elementy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa gotowe

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Do użytku oddano linię energetyczną Miłosna – Siedlce Ujrzanów oraz stację Siedlce Ujrzanów. Inwestycja jest częścią przedsięwzięcia związanego z budową połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa, które przyczyni się do utworzenia wspólnego europejskiego rynku energii poprzez zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego. Na sześć projektów dotyczących budowy połączenia po stronie polskiej, przeznaczono ok. 868 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ).

Linia 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów, przebiega przez 12 gmin województwa mazowieckiego: Sulejówek, Halinów, Dębe Wielkie, Stanisławów, Grębków, Jakubów, Kałuszyn, Skórzec, Wiśniew, Zbuczyn, Kotuń oraz Siedlce. Długość nowopowstałego odcinka wynosi ok. 89 km. Linia łączy stację elektroenergetyczną 400/110 kV Siedlce Ujrzanów ze stacją Miłosna. Zwiększy pewność zasilania aglomeracji warszawskiej i sieci dystrybucyjnej 110 kV w rejonie Siedlec. Wpłynie także na wzrost bezpieczeństwa pracy tej sieci.

Stacja elektroenergetyczna (SE) 400/110 kV Siedlce Ujrzanów jest jedynym obiektem w regionie siedleckim, który umożliwia transformację napięcia z 400 kV na 110 kV. Tym samym będzie jednym z głównych punktów zasilania sieci dystrybucyjnej 110 kV w energię elektryczną zarówno dla aglomeracji siedleckiej jak i dla północnowschodnich rejonów woj. mazowieckiego i południowej części woj. podlaskiego. Stacja jest przystosowana do wprowadzenia w przyszłości nowych linii, koniecznych do rozwoju sieci elektroenergetycznej w regionie.

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Współfinansowane z PO IiŚ projekty stanowią integralny element Rozbudowy Krajowego Systemu Przesyłowego i są niezbędne do połączenia polskiego systemu przesyłowego z litewskim. Są nimi inwestycje:

  • Budowa linii Ostrołęka – Narew wraz z rozbudową stacji Ostrołęka i stacji Narew,
  • Budowa linii Ełk Bis – Łomża wraz z budową stacji Łomża i stacji Ełk Bis (etap I i II),
  • Budowa stacji Ołtarzew,
  • Budowa linii Miłosna Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów,
  • Budowa linii Ełk Bis – Granica RP,
  • Budowa stacji Stanisławów.

Sieć linii i stacji, która obejmie blisko jedną czwartą kraju, umożliwi wysyłanie energii elektrycznej z południa na północ. Zwiększy się także bezpieczeństwo zasilania północno-wschodniej części Polski, poprawie ulegnie funkcjonowanie sieci rozdzielczej i dostawy energii do odbiorców indywidualnych. Uzupełnienie brakujących dostaw mocy zagwarantuje utrzymanie stałego poziomu napięcia oraz pozwoli sprostać obecnemu i przyszłemu zapotrzebowaniu rynku, szczególnie w okresach szczytowego poboru.

Dotychczas zrealizowano następujące zadania:

  • Budowa stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Ołtarzew – otwarcie kwiecień 2014 r.,
  • Budowa stacji elektroenergetycznej 400 kV Łomża –otwarcie kwiecień 2015 r.,
  • Rozbudowa stacji elektroenergetycznej Narew – otwarcie kwiecień 2015 r.,
  • Budowa linii 400 kV Narew –Ostrołęka – otwarcie kwiecień 2015 r.,
  • Rozbudowa stacji 220/110 kV Ostrołęka o rozdzielnię 400 kV – przekazanie do eksploatacji 15 lipca 2015 r.,
  • Budowa stacji elektroenergetycznej 400/110 kV Siedlce –otwarcie 16 lipca 2015 r.,
  • Budowa linii 400 kV Miłosna – Siedlce Ujrzanów – otwarcie 16 lipca 2015 r.

Realizacja pozostałych zadań, tj: Budowa stacji Ełk Bis, Budowa linii 400 kV Ełk Bis – Łomża, Budowa stacji 400/110 kV Stanisławów, Budowa linii 400 kV Ełk – Granica RP (kierunek Alytus), zakończy się w bieżącym roku. Ich oddanie do użytku nastąpi pod koniec III kwartału 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju


Powiązane artykuły

MAEA zwołuje specjalne posiedzenie w sprawie ataku Izraela na Iran

Izrael przeprowadził atak na Iran, celem były m.in. placówki zajmujące się pracą nad uranem. MAEA poinformowała, że zwoła w tej...
gaz Fot. Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

Niemieckie zagłębie węglowe protestuje, bo goni ich gaz

W Cottbus doszło 12 czerwca do protestów przeciw budowie nowych elektrowni gazowych, które ogłosiła federalna minister gospodarki Katherina Reiche (CDU)....

Niemcy uparcie nie magazynują gazu ziemnego

Na aukcji 12 czerwca 2025 roku Uniper nie znalazł nabywców na jeden z największych niemieckich  magazynów gazu Breitbrunn w Bawarii....

Udostępnij:

Facebook X X X