Kolorz: Konsolidacja spółek węglowych dla bezpieczeństwa energetycznego
Premier Donald Tusk wraz z Włodzimierzem Karpińskim, ministrem Skarbu Państwa spotkali się z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.
Na spotkaniu przedstawiono dotychczasowe działania krótkoterminowe oraz konkretny plan działań średniookresowych, które powinny stać się bazą dla przygotowywanego przez Kompanię Węglową planu restrukturyzacji i rozwoju.
W trakcie spotkania strona związkowa zaproponowała udział w konsultacjach dotyczących polityki energetyczno-klimatycznej w celu optymalizacji miksu energetycznego oraz w celu przedłożenia koncepcji konsolidacji sektora wytwarzającego węgiel energetyczny.
W związku z tym, porozumiano się co do stworzenia grupy roboczej złożonej z przedstawicieli strony społecznej oraz władz spółek węglowych i przy udziale przedstawicieli rządu, która do 22 sierpnia przeanalizuje przedstawione przez stronę związkową koncepcje.
Przedyskutowano również kwestie związane z asortymentem importowanego węgla.
Jak mówił przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz dziennikarzom po spotkaniu, podjęte ostatnio działania mające na celu m.in. uratowanie płynności Kompanii Węglowej (KW), jak np. zrolowanie długu nowymi obligacjami, odsunęły widmo upadłości spółki co najmniej do końca roku, ale nie oznacza to, że sektor górnictwa węgla kamiennego „stoi mocno na nogach”.
Kolorz poinformował, że podczas środowych rozmów związki zaproponowały koncepcję konsolidacji – w pierwszej kolejności spółek węglowych produkujących węgiel energetyczny. Chodzi o KW, Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks, który ma niezbędne aktywa i kapitał. „Ta propozycja spotkała się z zainteresowaniem premiera i rządu, co dobrze rokuje na przyszłość” – ocenił. – W naszej ocenie to jedna z możliwych koncepcji, żeby górnictwo węgla kamiennego w perspektywie kilku lat było rentowne, ludzie mieli bezpieczeństwo zatrudnienia, a Polska – bezpieczeństwo energetyczne – powiedział.
Źródło: BiznesAlert.pl/PAP