EnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

Konferederacja Lewiatan: Fundusz modernizacyjny powinien wspierać kogenerację

8 stycznia 2916 r. odbyło się w KPRM spotkanie premier Beaty Szydło z organizacjami biznesowymi poświęcone konkurencyjności polskiego przemysłu elektroenergetycznego oraz przemysłów energochłonnych w kontekście polityki klimatycznej UE do 2030.

Na spotkaniu przedstawiciele rządu deklarowali wolę realizację celów klimatycznych UE w sposób pragmatyczny, nie naruszający konkurencyjności polskiej gospodarki. Rząd wykazał się otwartością na współpracę z biznesem przy wypracowywaniu stanowiska negocjacyjnego do głównych wyzwań wynikających z pakietu klimatycznego 2030.

W trakcie dyskusji Konfederacja Lewiatan podniosła następujące kwestie dotyczące systemu handlu emisjami (EU ETS) po 2020 roku:

1) System EU ETS powinien zapewnić, że najlepsze (pracujące na poziomie benchmarku) instalacje przemysłowe otrzymają bezpłatną alokację 100% uprawnień w okresie 2021-2030.
2) W tym celu wynegocjować możliwość wykorzystania uprawnień z rezerwy stabilizacyjnej (MSR) oraz wprowadzić zasadę przydziału uprawnień w oparciu o bieżące, a nie historyczne wielkości produkcji i realistyczne benchmarki.
3) Propozycje wykorzystania środków z funduszu modernizacyjnego oraz derogacyjnego na ograniczenie emisyjności energetyki nie mogą być odrębnym projektem, a wynikać z Polityki energetycznej Polski, dokumentu, który w trybie pilnym powinien być przez rząd przygotowany.
4) Ze wstępnych analiz Konfederacji wynika, że środki te powinny być skierowane w dużym stopniu na rozwój sektora scentralizowanego ciepłownictwa i kogeneracji, co pozwoli na:
a) zwiększyć efektywność wykorzystania paliw, a tym samym ograniczyć emisje CO2 i innych zanieczyszczeń,
b) poprawi bezpieczeństwo energetyczne KSE poprzez pracę rozproszonych źródeł energii i wzrost mocy zainstalowanej,
c) poprawi jakość powietrza, dzięki eliminowaniu lokalnych źródeł ogrzewania, czyli ograniczeniu zjawiska tzw. „niskiej emisji” (smogu)
5) Rząd powinien przeznaczyć część wpływów z aukcji na pomoc firmom w redukcji emisji.

Prowadzący debatę minister Konrad Szymański zapowiedział, że spotkania z biznesem w sprawie polityki klimatycznej będą kontynuowane i będą mieć charakter roboczych dyskusji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X