AlertEnergetykaSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Aplikacja zastąpi książki raportowe w kopalniach

"Tradycyjna" dokumentacja w kopalni. Fot. PGG/Rafał Bąk

Polska Grupa Górnicza (PGG) we wszystkich kopalniach wprowadzi Elektroniczny Notes Sztygara. Zastąpi on tradycyjne książki raportowe, alfabetki i szychtownice.

PGG wprowadza w swoich kopalniach aplikację. Elektroniczny Notes Sztygara (ENSZ) zastąpi dokumentację prowadzoną za pomocą ksiąg, a konkretniej książki raportowej, alfabetki i szychtownicy. Cyfryzacja ułatwi i przyśpieszy pracę.

Mianem alfabetki określa się książkę służącą do ewidencji obecności i jej braku pracowników. Zawiera ich dane osobowe. Szychtownica również zawiera informacje ewidencyjne, skupia się jednak na stanowiskach pracy, kto i kiedy pracował na danym stanowisku.

– To połączenie w wersji elektronicznej trzech niezbędnych do tej pory książek zawierających tematykę ruchową, kadrową i płacową. Ręczna edycja tych książek pochłaniała nawet ponad godzinę dziennie na każdej zmianie. W efekcie wprowadzenia Elektronicznego Notesu Sztygara każda osoba dozoru ruchy prowadząca zmianę „odzyskała” nawet około pięciu godzin prac tygodniowo, czyli prawie całą szychtę – wyjaśnia nadsztygar do spraw teletechniki, automatyki i gazometrii w kopalni Piast-Ziemowit Rafał Bąk.

Elektroniczny Notes Sztygar. Fot. PGG/Rafał Bąk

Aplikacja automatyzuje procesy organizacyjne i skraca czas obiegu dokumentów. Nie tylko zmniejszy to czas potrzebny na wykonanie obowiązków, umożliwi też sprawniejszy nadzór nad realizacją zadań i efektami pracy. W przeciwieństwie do papierowej formy prowadzenia dokumentacji Elektroniczny Notes Sztygara umożliwi na raz pracę z kilku urządzeń. Przekazanie danych wiąże się tylko z ich wprowadzeniem, a nie manualnym przekazaniem ksiąg.

Autorami aplikacji są eksperci z Centralnego Ośrodka Informatyki Górnictwa. Została ona stworzona od podstaw pod potrzeby i wymagania PGG. W ramach pilotażu została wprowadzona w kopalni Piast-Ziemowit, ale docelowo będzie działać we wszystkich kopalniach grupy.

– Początek wprowadzania rozwiązania w kopalni Piast-Ziemowit był trudny, ponieważ papiery w kopalni były od zawsze, trudno było przekonać załogę do tej nowinki. Ale teraz nikt nie wyobraża powrotu do wersji papierowych. Praca, która codziennie zajmowała sztygarowi nawet ponad godzinę, teraz zajmuje niespełna 10 minut – pisze na swojej stronie Polska Grupa Górnicza.

Polska Grupa Górnicza / Marcin Karwowski

Maksymowicz: Amerykański skarb pierwiastków ziem rzadkich, którego pozazdroszą Chiny


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X