Koszty obniżenia akcyzy oraz podatku na paliwa i energię wyniosą ponad 1,5 mld zł

1 grudnia 2021, 10:15 Alert
Założenia tarczy antyinflacyjnej. Grafika: Kancelaria Premiera
Założenia tarczy antyinflacyjnej. Grafika: Kancelaria Premiera

– Koszt obniżek akcyzy na paliwa i zwolnienie akcyzy na energię wyniesie 1,56 mld zł – czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu ustawy.

Ile państwo przeznaczy na walkę z inflacją

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt zmian dotyczący tarczy inflacyjnej (ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej).

Projekt przewiduje czasowe obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe, wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe oraz czasowe obniżenie stawki akcyzy na energię elektryczną.

Zmiany dotyczą również czasowego wyłączenia z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej paliw w okresie od pierwszego stycznia do 31 maja 2022 roku

Wskutek wprowadzenia rozwiązań wynikających z tarczy antyinflacyjnej, z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej przewiduje się ubytek dochodów z budżetu państwa na poziomie około 146 mln zł.

W ocenie skutków regulacji czytamy, że koszt budżetu na 2022 rok w związku ze zmianami podatkowymi wyniesie prawie 134 mln zł. W 2022 roku koszt ten będzie już znacznie wyższy, gdyż przekroczy kwotę 1,426 mld zł.

Kolejnym instrumentem wsparcia wynikającym z tarczy antyinflacyjnej jest dodatek osłonowy, który ma zrekompensować VAT na energię elektryczną. W ramach tego systemu wsparcia w budżecie państwa zarezerwowano ponad 2 mld zł.

Dodatkowo w 2022 roku możemy spodziewać się wzrostu dopłat na energię elektryczną wynikających z bonów energetycznych. Według ekspertów w budżecie państwa na ten cel przeznaczono od 1,5 mld do 3 mld zł.

Ocena Skutków Regulacji/Aleksander Tretyn