Polska może przegrać wielkie pieniądze w Brukseli przez spór w Warszawie

30 czerwca 2022, 13:30 Alert

Onet podał, że według Komisji Europejskiej reforma sądownictwa w Polsce zaproponowana w ustawie prezydenckiej nie spełnia wymogów kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem te kamienie, szczególnie w odniesieniu do polityki klimatycznej są kością niezgody w koalicji.

Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)
Budynek Komisji Europejskiej. fot. flickr.com/libereurope (CC BY 2.0)

— Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce („ustawa Dudy”) nie spełnia kamieni milowych planu naprawczego — przekazała w Parlamencie Europejskim wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej cytowana przez Onet. Dodała, że jeśli Polska nie udzieli wystarczającej odpowiedzi to pieniądze z KPO nie zostaną wypłacone. Chodzi o środki w formie dotacji i pożyczek na inwestycje w gospodarce, w tym około 40 mld zł na politykę energetyczno-klimatyczną w Polsce i projekty, jak port instalacyjny morskich farm wiatrowych.

Spór o kamienie milowe dotyczy reformy sądownictwa, ale także zmian polityki energetyczno-klimatycznej, bo jeden z nich zakłada zgodę na blokadę rejestracji samochodów spalinowych po 2035 roku zaproponowaną w pakiecie regulacji Fit for 55, na którą nie zgadza się rząd w Warszawie. Nieoficjalne ustalenia Onetu sugerują, że koalicja składająca się z Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski była zaskoczona zgodą Kancelarii Premiera na takie rozwiązanie, które nie było konsultowane szerzej w rządzie ani partiach.

Solidarna Polska kwestionuje ustalenia w sprawie KPO w odniesieniu do sądownictwa oraz polityki energetyczno-klimatycznej. Podważa także umowę społeczną o odejściu od węgla w Polsce do 2049 roku wynegocjowaną przez rząd z jej udziałem oraz związkami zawodowymi górników.

Onet/Wojciech Jakóbik

Buchholtz: Krajowy Plan Odbudowy przyspieszy reformę energetyki (ANALIZA)