Kurella: Tauron za dalszą synergią z górnictwem

2 października 2015, 07:00 Energetyka

Rada nadzorcza Tauron Polska Energia powołała 1 października nowy zarząd. Prezesem zarządu został Jerzy Kurella, wiceprezesem ds. korporacji – Henryk Borczyk, a wiceprezesem ds. handlowych – Michał Gramatyka.

– Grupa Tauron ma przed sobą dobre perspektywy, wielkie szanse, ale także trudne wyzwania – mówi Jerzy Kurella, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Jednym z priorytetów nowego zarządu będzie kontynuacja prac związanych z zapewnieniem Grupie Tauron własnego paliwa do produkcji energii. W tej chwili kopalnie skupione w Grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo, zgodnie z przyjętymi założeniami wskaźnik ten w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc.

– Grupa inwestuje w moce wytwórcze i zadaniem zarządu jest zapewnienie im stabilnych źródeł surowca. W obecnych warunkach na rynku surowcowym pozyskanie aktywów górniczych może być dobrą okazją inwestycyjną, która pozwoli wzmocnić pozycję Taurona jako silnego holdingu paliwowo-energetycznego, jednocześnie budując wartość spółki dla jej akcjonariuszy. W Grupie Taurona z powodzeniem działają już dwie kopalnie węgla kamiennego. Dzięki dalszej synergii z górnictwem Tauron ma szanse stać się niezależnym energetycznie podmiotem. Jego budowa z pewnością jest procesem długotrwałym, ale ze względu na zmieniające się warunki rynkowe – nieodwracalnym – dodaje Jerzy Kurella.

Jerzy Kurella, jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego – Wydziału Prawa i Administracji, radcą prawnym. Ma ponad 12 lat doświadczenia zawodowego w dużych spółkach kapitałowych – w tym przede wszystkim w spółkach z sektora energetycznego. W latach 2013-2015 zasiadał w zarządzie PGNiG (w tym wykonując obowiązki prezesa). Ze spółką tą był związany od 2002 roku. W latach 2009-2013 pracował w Banku Gospodarki Krajowej, w tym trzy lata pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu. Wcześniej w latach 2007-2008 był członkiem zarządu BOT Górnictwo i Energetyka.

Henryk Borczyk jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył także podyplomowe studium menedżerów Katowickiej Fundacji Edukacji Menedżerskiej i Promocji Przedsiębiorczości „Menager” – Katowickiej Szkoły Menedżerów z Konfederacją Pracodawców Polskich. Od września 2011 r. był prezesem zarządu w Tauron Ciepło – spółki z Grupy Tauron. W latach 2010-2011 prezes zarządu – dyrektor naczelny PEC Katowice. Wcześniej był zastępcą prezydenta Miasta Tychy ds. infrastruktury (2002 – 2010 r.), wiceprezydentem Miasta Tychy (2000 -2002), prezesem zarządu Agencji Promocji i Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy (1999 – 2000).

Michał Gramatyka jest menedżerem z doświadczeniem w branży energetycznej, w której pracuje od 2013 roku – najpierw w spółce ENEA SA, a następnie na stanowisku prezesa zarządu ENEA Centrum sp. z o.o., gdzie zarządzał ponad 1,5 tys. pracowników w 38 lokalizacjach na terenie Polski, odpowiadając za dostarczanie scentralizowanych usług dla Grupy Enea w obszarach: prawnym, obsługi klienta, windykacji, logistyki oraz HR. Michał Gramatyka jest doktorem nauk prawnych, wykładowcą akademickim i pracownikiem naukowym z kilkunastoletnim stażem. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz aplikację prokuratorską.

Tauron Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Tauron Wydobycie, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło. Od 2010 roku akcje Tauron Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych – Respect Index.

Źródło: Tauron