– Decyzja szwedzkiego Northvolta o budowie fabryki modułów bateryjnych w Gdańsku to dowód, że postawienie pięć lat temu na elektromobilność procentuje – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Polska wyprzedza Niemców i Koreańczyków
Minister Kurtyka stwierdził, że Polska dobrze odczytała trendy światowe i postawiła na elektromobilność. – Teraz Polska staje się największym producentem baterii litowo-jonowych w UE. Do Niemiec sprzedajemy ich więcej niż Chiny i Korea Południowa razem wzięte – podkreślił minister.
Michał Kurtyka stwierdził, że baterie to „ropa XXI wieku”. – Gwarantują bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ich produkcja to dopiero początek polskich aspiracji. Te aspiracje to budowa kompletnego łańcucha dostaw na rzecz elektromobilności oraz centrów badawczo-rozwojowych – wyjaśnił Kurtyka.
– Cieszy nas, że Northvolt jest pierwszym tak dużym i znaczącym projektem zagranicznym. Dziś chwalimy się, że Northvolt zdecydował się zintensyfikować swoje działania właśnie w Polsce, w Gdańsku, ogłaszając kolejny projekt w zakresie systemów zasilania bateryjnego. To innowacyjna firma bardzo wysokich technologii. Mamy w swoim portfelu 22 duże projekty z zakresu elektromobilności – powiedział Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Odpowiedź Szwedów
W odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl, firma Northvolt stwierdziła, że jest pod wrażeniem zarówno profesjonalizmu inżynierów i pracowników produkcyjnych w Polsce.
BiznesAlert.pl zapytał Szwedów o ich nową inwestycję w Gdańsku. – Inwestycja będzie kosztować 200 milionów dolarów i pozwoli stworzyć 500 miejsc pracy. Rozpoczęcie produkcji jest planowane w 2022 roku – piszą.
Firma zaznaczyła, że na początku surowce będą pochodzić z różnych źródeł, zarówno w Europie, jak i poza nią. – Równolegle budujemy własne fabryki recyklingu, aby 50 procent surowców pochodziło z recyklingu baterii w 2030 roku – odpowiada Northvolt.
Na koniec zapytaliśmy Szwedów o to, co dokładnie będzie produkowane w polskiej fabryce. – Będziemy tworzyć kompletne rozwiązania na rzecz systemów akumulatorowych na rynkach sieciowych i przemysłowych – czytamy w odpowiedzi.
Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński/Jędrzej Stachura
Polska będzie ograniczać rolę paliw kopalnych na rzecz wodoru