Kurtyka: Mój Elektryk powinien potroić liczbę samochodów elektrycznych w Polsce

11 października 2021, 06:15 Elektromobilność

– Liczymy, że dzięki działaniom prowadzonym w ramach programu „Mój Elektryk”, liczba samochodów elektrycznych w Polsce potroi się – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska. Zapowiedź budowy fabryki IZERA. Fot.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska. Zapowiedź budowy fabryki IZERA. Fot.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

– W ostatnich tygodniach zostały uruchomione dopłaty do leasingu w realizowanym wraz z NFOŚiGW programie „Mój Elektryk”. Budżet programu, którego wdrażanie zaplanowano na lata 2021-2026, wynosi obecnie 500 mln zł, w tym 400 mln zł z przeznaczeniem na dopłaty dla leasingu. Liczymy, że dzięki prowadzonym w ramach programu „Mój Elektryk” działaniom, liczba samochodów elektrycznych w Polsce potroi się. Realizujemy też program „Zielony Transport Publiczny”, w przypadku którego nabór wniosków w pierwszej fazie ze względu na ogromne zainteresowanie został zamknięty po 14 dniach. We wrześniu 2021 roku ruszył nabór wniosków w drugiej fazie programu, której budżet wynosi miliard złotych z przeznaczeniem na dotacje oraz 200 mln zł na pożyczki – powiedział minister Michał Kurtyka.

Podczas kongresu szef resortu klimatu i środowiska podkreślił też znaczenie Polski w kontekście rozwoju elektromobilności na arenie międzynarodowej. W 2020 roku Polska eksportowała w UE prawie 50 procent autobusów elektrycznych. W ubiegłym roku nasz kraj był również największym eksporterem baterii litowo-jonowych pośród państw UE i siódmym na świecie. Wartość eksportu wyniosła blisko 4 mld euro – podaje ministerstwo.

Ministerstwo klimatu i środowiska/Jędrzej Stachura

Polska wyprzedza tylko Bułgarię w rozwoju infrastruktury do eleketromobilności w UE