Kurtyka: Mamy jeszcze ponad rok, by wypracować porozumienie z USA ws. programu jądrowego

26 kwietnia 2021, 06:15 Atom

Mamy jeszcze 16 miesięcy, które zostały zapisane w umowie do tego, żeby wypracować porozumienie z USA w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej w Polsce – przekazał w niedzielę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka na antenie radiowej Jedynki. Zwrócił jednocześnie uwagę, że zostało ono potwierdzone przez nową amerykańską administrację.

Michał Kurtyka / fot. Ministerstwo Energii

Współpraca Polski z USA przy atomie

– Mamy jeszcze 16 z 18 miesięcy, które zostały zapisane w umowie, do tego, żeby wypracować porozumienie z tym partnerem (USA – PAP) w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej – powiedział Kurtyka. Negocjacje z Amerykanami prowadzone są m.in. przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. W lutym br. weszła w życie wynegocjowana i podpisana przez pełnomocnika i Sekretarza Energii USA, umowa międzyrządowa ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Na jej mocy przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują propozycje struktury finansowania programu energetyki jądrowej. Końcowy raport koncepcyjno-wykonawczy stanowić będzie podstawę dla polskiego rządu do decyzji o wyborze technologii oraz strategicznego partnera przy realizacji 20-letniego programu budowy elektrowni jądrowych. Negocjacje ws. programu jądrowego Polska prowadzi także z Francją i Koreą Południową.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie 49 procent udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych. W marcu br. Skarb Państwa odkupił za ponad 530 mln zł PGE EJ1 od jej dotychczasowych udziałowców. 70 procent udziałów miała PGE, a po 10 procent KGHM, Enea i Tauron. Spółka odpowiada m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

Kurtyka: Polska strategia energetyczna z atomem może być dobrym przykładem dla innych (ROZMOWA)