Lagarde: Nagły bojkot paliw z Rosji uderzyłby w strefę euro, a ceny energii już przyczyniają się do inflacji

14 kwietnia 2022, 18:00 Alert

Nagły bojkot gazu i ropy z Rosji miałby duży wpływ na gospodarkę strefy euro, a ceny energii są głównym czynnikiem wysokiej inflacji – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

Morskie farmy wiatrowe i Unia Europejska. Grafika: Gabriela Cydejko
Morskie farmy wiatrowe i Unia Europejska. Grafika: Gabriela Cydejko

– Nagły bojkot gazu i ropy z Rosji miałby duży wpływ na gospodarkę strefy euro. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre kraje byłyby bardziej dotknięte w takiej sytuacji niż inne. (…) Zaoferowanie zmiany miksu energetycznego podjęta kolektywnie w ramach struktur unijnych jest na pewno dobrym rozwiązaniem – powiedziała Lagarde.

Dodała ona, że nie jest jasne jak trwała podwyższona inflacja bazowa będzie w najbliższym czasie. – Ceny energii są głównym czynnikiem wysokiej inflacji i według prognoz rynkowych ceny surowców pozostaną wysokie w najbliższym czasie. (…) Nie jest jasne jak trwała podwyższona inflacja bazowa będzie w najbliższym czasie – powiedziała Lagarde. – Wzrost PKB w strefie euro w I kw. pozostanie słaby ze względu na restrykcje pandemiczne. (…) Wojna w Ukrainie pozostaje czynnikiem obniżającym zaufanie konsumentów i przedsiębiorców. Wojna wytworzyła nowe wąskie gardła w produkcji – dodała.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński