EnergetykaGaz.

Łazor: Dostawy LNG dadzą bezpieczeństwo więc należy bronić Bałtyku

Tankowiec LNG firmy Qatargas

Potrzebujemy nie tylko bezpieczeństwa dostaw, ale i dobrej ceny LNG – mówił Ireneusz Łazor podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” pod patronatem BiznesAlert.pl.

– Jeżeli mamy już infrastrukturę LNG, to musimy na to nałożyć kompetencje do handlowania – powiedział Ireneusz Łazor, dyrektor biura PGNiG zajmującego się handlem gazem skroplonym.

– Rynek LNG jest globalny – przypomniał gość konferencji. – Od 2015 roku obserwujemy kolejną fazę ożywienia transakcji LNG. To tym razem bazuje na powstających terminalach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Te miejsce będą najbardziej dynamizowały handel nowymi instalacjami.

– Przejścia między oceanami rodzą koszty i daje to możliwość swapowania kontraktów – dodał. Jego zdaniem na ceny LNG wpływa sytuacja na Ukrainie, na Morzu Południowochińskich i Bałkanach, a także w Syrii.

– W krótkoterminowym okresie 3-5 lat potrzebujemy takiego portfela LNG, który po pierwsze wypełnia zadanie dywersyfikacji dostaw, a po drugie daje najlepszą cenę tak, aby uzupełnić całość zamówień do Polski – ocenił Łazor.

– Jeżeli mówimy o dywersyfikacji w czasach obecnych, czyli w okresie napięcia, to należy bezwzględnie zapewnić bezpieczeństwo w Cieśninach Duńskich – podkreślił uczestnik panelu prowadzonego przez dr Mariusza Ruszela z Politechniki Rzeszowskiej.

Jednym z tematów szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku było bezpieczeństwo szlaków dostaw surowców energetycznych w Arktyce i na Morzu Bałtyckim. Kraje skandynawskie ostrzegają, że działalność Rosji na Bałtyku, w tym budowa nowego gazociągu Nord Stream 2, może zagrozić bezpieczeństwu w regionie. Kraje członkowskie NATO nie podjęły jednak oficjalnie tematu tej inwestycji.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X